Sigara içenlerde akciğer sertleşmesi kanserden daha tehlikeli

Dünyada 3 milyon kişide görülen akciğer sertleşmesi tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabiliyor. Hastalık en çok uzun süre sigara kullananlar ve erkeklerde görülüyor

18 Eylül 2019, Çarşamba 09:09
A A

Sağlık Bilimler Üniverstesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nesrin Öcal, halk arasında akciğer sertleşmesi olarak bilinen "idiyopatik pulmoner fibrozs"in (İPF),akcğerin süngerimsi dokusunu kaybetmesi nedeniyle kana oksijen geçişini zorlaştıran bir hastalık olduğunu söyledi.

Akciğer sertleşmesinin hastanın durumunun zamanla kötüleşmesine neden olduğunu ifade eden Öcal, "Hastalık tedavi edilmezse beklenen yaşam süresi 3 yıldır. Bazı kanser türlerinden daha kötü seyreden bir hastalıktır. Akciğer sertleşmesinin farkındalığının artması ve yeni gelişmelerin paylaşılması amacıyla bu yıl 16-22 Eylül günleri, Dünya İPF haftası olarak ilan edildi.

'KOAH'DAN FARKI ÖKSÜRÜĞÜN KURU OLMASI'

'KOAH'DAN FARKI ÖKSÜRÜĞÜN KURU OLMASI'

Doç. Dr. Öcal, özellikle 50 yaş ve üzer uzun süre sigara kullanan kişilerin akciğer sertleşmesi bakımından en büyük risk grubunda yer aldığını vurgulayarak, "Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Tüm dünyada yaklaşık 3 milyon İPF hastası olduğu biliniyor. Ülkemizde yapılan çok merkezli bir çalışmada İPF sıklığı 100 bin kişide 5 olup, yaş ortalaması 66 olarak bulunmuştur. Hastaların yüzde 80'nn sigara öyküsü olduğu da görülmektedir. Sigara dışında reflü hastalığı, kömür işçiliği gibi çevresel maruziyetler, bazı viral enfeksiyonlar le genetik yatkınlık da hastalığın gelşiminde rol oynayabilir" bilgisini verdi.

Öcal, genellikle sinsi ilerleyen akciğer sertleşmesinin sigara içenlerde görüldüğünü belirterek, "Daha önceden bilinen bir solunumsal hastalığı olmayan kişide giderek artan nefes darlığı, hava açlığı, kuru öksürük ve el parmaklarında çomaklaşma durumları en sık başvuru şikayetlerdir. Sigara ile ilişkili KOAH'dan en büyük farkı, öksürüğün KOAH'da genellikle balgamlı, akciper sertleşmesinde ise kuru olmasıdır." dedi.

HASTALIĞIN KESİN TEDAVİSİ AKCİĞER NAKLİ

HASTALIĞIN KESİN TEDAVİSİ AKCİĞER NAKLİ

Akciğer sertleşmesinin kesin tanısı için altın standardın cerrah yolla alınan akciğer doku örneği ile patolojik değerlendirme olduğunu fade eden Öcal, "İPF tablosu tam oluşmuşsa son yıllarda teknolojik özellikler giderek artan akciğer tomografsi ile cerrah biyopsiye gerek olmaksızın tanı konulabilmektedir. Hastalığın ağırlığı akciğer tomografisindeki görünüm, solunum fonksiyon testler ve egzersiz testleriyle incelenir. Ağırlığa göre uygun tedavi şekli belirlenir" dedi.

Hastalığın tedavisine ilişkin de bilgi veren Öcal, geliştirilen yen ilaçlarla çok ilerlemiş olan hastalarda akciğerdeki sertleşmenin azaltılmasının mümkün olduğunu, hastalığın kesn tedavsnn se akciğer nakliyle mümkün olabildiğini kaydetti.

Sıradaki haber yükleniyor...