Sigara yasağını devlet deldi

İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'na tiryakiler için duvarları camdan, tavanı da tel örgülerle kaplı bir sigara odası yapıldı.

25 Ağustos 2009, Salı 10:40
A A

19 Temmuz’da yürürlüğe giren kanunla kapalı alanlarda sigara içmek yasaklanmıştı. Ancak yasağı getiren devlet, 'yasağı ilk delen' ünvanını aldı. Uçak yolcusu tiryakilerin isteğiyle İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’ndaki Dış Hatlar Terminali’ne 70 bin liraya özel sigara odası yapıldı. Duvarları camdan olan odanın tavanı da dumanın dışarıya çıkması için tel örgülerle kapatıldı.

Yeniden düzenlenecek

Ancak üstü tamamen açık olsa bile çevresi kapalı olan oda, kanuna göre kapalı alan kapsamına giriyor. Odanın içine konulan özel duman çekiciler ve klima sistemi de sonucu değiştirmiyor. Olayın ortaya çıkması üzerine odayı gezen Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, kanuna göre üstü ve yanları açık olması gereken sigara odasında yeniden düzenleme yapılacağını söyledi.

Yasa ne diyor?

Yasağının uygulanacağı kapalı yerler kanunda şöyle tanımlanıyor: “Sabit veya seyyar bir tavanı veya çatısı olan (çadır, güneşlik vb. dahil); kapıları, pencereleri ve giriş yolları dışında, bütün yan yüzeyleri (duvarları) kalıcı olarak tamamen kapatılmış alanlar ile aynı şekilde tavanı veya çatısı olup duvarlarının yarısından fazlası kapalı bulunan yerlerde sigara içmek yasak”. Havalimanına yapılan sigara odası dört tarafı kapalı olduğundan, üstü tamamen açık olsa bile 5727 sayılı yasaya göre kapalı alan kapsamına giriyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.