Sigarayı Bıraktıran Adam Emre Üstünuçar: Sigarayı bırakmak için daha uygun bir zaman olmazdı

Ona Sigarayı Bıraktıran Adam diyorlar. Nedeni ise çok basit; şimdiye kadar on binlerce insana sigarayı bıraktırdı. 4 günde sigarayı bıraktıran Allen Carr yönteminin Türkiye kurucusu ve Allen Carr terapisti Emre Üstünuçar, corona virüs günlerinin sigarayı bırakmak için en doğru zaman olduğunu söyledi ve karantina günlerinde sigarayı bırakmak için neler yapılması gerektiğini anlattı. / Mine Bozkurt-mine.bozkurt@posta.com.tr

27 Nisan 2020, Pazartesi 13:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
"Fiziksel bağımlılık 3 günde bitiyor"

"Fiziksel bağımlılık 3 günde bitiyor"

Size neden Sigarayı Bıraktıran Adam diyorlar?

2005 yılından beri binlerce insana sigara bırakma yolculuğunda yardım ettiğim için olabilir. Sevgili Ayşe Arman koymuştu bu ismi bana. “Seni herkesten duyuyorum, sen sigara bıraktıran çocuk musun?” demişti. Ama 15 sene geçti artık sigara bıraktıran çocuk değil sigara bıraktıran adam oldum.

Sigara bırakmak insanlar için neden bu kadar zor?

İrade gücüyle kendi kendine yapmaya çalışınca dünyanın en zor işlerinden biridir. Sigarada iki bağımlılık vardır, fiziksel ve psikolojik. Fiziksel kısım konunun çok çok küçük bir kısmı. Sorunun asıl büyük kısmı psikolojik kısımı. Fiziksek bağımlılık 3 gün içinde biter. Vücuttan tamamen atılmış olur ve kişi psikolojik kısımla baş başa kalır. Hayatının her anına girmiş olan bu psikolojik bağımlılık kendi başına kurtulmayı çok zorlaştırıyor.


"Ana fikir; sigara içme isteğinden kurtulmak"

"Ana fikir; sigara içme isteğinden kurtulmak"

Allen Carr yönteminden biraz bahseder misiniz?

33 sene günde 4-5 paket arası sigara içmiş, benim tanıdığım en kötü tiryakilerden birisiydi Allen Carr. Onlarca defa bırakıp bırakıp, perişan bir şekilde sigaraya geri dönen bir bağımlı. Tüm bu bırakma denemelerinin sonunda 1983 temmuzunda gerçekten tamamen kurtulur sigaradan ve eşi Joyce Carr’a, “Dünyayı sigaradan kurtaracağım” der. Tabi Joyce inanmaz çünkü Allen Carr tekrar başlamalarıyla ünlüdür o zamana kadar evde. Fakat gerçekleşir söylediği. Bugün 60'a yakın ülkede 200'den fazla Allen Carr merkezi vardır. Dünyada 20 milyondan fazla insan Allen Carr’ın Kolay Yol yöntemiyle sigaradan kurtulur. Ben dahil!

Allen Carr yöntemi asla sigaranın zararlarıyla ilgilenmez. Biz sigara içicilerine neden içmemeleri gerektiğini anlatmayız, bunu zaten her içici bilir. Asla uzun vadede nasıl yan etkileri olabileceğini bilmediğimiz bir ilaç kullanmayız. Çünkü sigaradaki asıl sorunun fiziksel değil psikolojik bağımlılık olduğunu çok iyi biliriz. Sigara içicisine irade gücüyle direnmesi gerektiğini de söylemeyiz. Allen Carr yönteminde irade gücüne ihtiyaç yoktur. Çünkü yöntemin ana fikri, sigara içme isteğinden kurtarmaktır. İçme isteği biterse içmemek için irade gücüne ihtiyaç kalmaz."4 günde 50 yıllık tecrübe paylaşıyoruz"

"4 günde 50 yıllık tecrübe paylaşıyoruz"

Yıllarca sigarayı bırakamayan insanlar var 4 günde nasıl sigarayı bıraktırabiliyorsunuz?

Bu kitap aslında Allen Carr’ın yöntemidir yine. Sadece oldukça kapsamlı ve güncel hale getirildi. Ve ben de naçizane 16 senelik tecrübemi ve Türk insanına uygun hale getirilmesini sağladım kitabın. Siz bakmayın adının 4 günde sigarayı kafanda bitir olmasına. Biz o 4 günde 37 yıllık Allen Carr artı 16 yıllık Emre Üstünuçar toplam 53 yıllık tecrübe paylaşıyoruz. Yani 50 yıldan fazla tecrübe var o kitapta.

Şimdiye kadar kaç danışanınıza sigarayı bıraktırdınız?

Artık bunun ucunu kaçırdığımız noktayı geçtik. Canlı seminerler, online semineler, kitaplar, YouTube’da onlarca video, onlarca televizyon programı, 2 sene yaptığım radyo programı derken, on binlerce insan olduğunu biliyorum ama tam sayı bilmem imkansız. 


"Bir sigara diye bir şey yoktur!"

"Bir sigara diye bir şey yoktur!"

Allen Carr yöntemiyle sigarayı bırakıp daha sonra yeniden başlayanlar oldu mu?

Oldu tabi olmaz mı! Yöntemin çok çok önemli bazı kuralları vardır. Bu kurallara uyulduğu sürece ömür boyu özgür kalınır. Fakat bazen özgüven biraz fazla artabiliyor Allen Carr ile bırakanlarda. "Ne olduğunu anladım, gene bırakırım” gibi bir yanlış varsayımdan dolayı, bir tane içildiği an sigara tuzağına geri dönülür. BİR SİGARA DİYE BİR ŞEY YOKTUR!. Ama tekrar başlayanlar için de özel destek seminerlerimiz vardır. İçerikleri ana seminerden farklıdır. Ve kişilerin sigara tuzağını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. 

Kilosuna dikkat eden insanlar arada kaçamak yemek yiyorlar. Sigarayı bırakan insanlarda da böyle kaçamaklar yapılıyor mu? Yoksa bıraktığı anda bir daha asla kullanmaması mı tavsiye ediliyor?

Asla! Bir sigaranın arkasında binlerce sigara vardır. “Sadece şimdi içerim”, “Sadece bir tane içerim”, “Sadece bu yemekten sonra içeceğim”… bunun olması İMKANSIZDIR! Bir sigara içildiği an sigara tuzağına geri dönülmüş olur. Tuzağa geri dönünce de binlerce sigara içilir. Bu dediğimi tüm bırakma deneyimi olan içiciler çok iyi bilirler. 


Ara sıra sigara içen insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Mesela sadece çay, kahve veya alkolün yanında sigara içtiğini söyleyen insanlar... Tiryakiler kadar onlar da risk altında mı?

Kaç adet sigara içtiğine kişi karar vermez. Ya bağışıklık sistemi karar verir ya da kişinin bilinçaltında sigaranın sonuçlarına karşı taşıdığı korkunun boyutu karar verir. Bilinçaltında sigaranın yaratacağı sonuçlardan çok korkuyorsam da az içici olurum. Vücudum bu 4000 zehirle baş edemiyorsa da az içici olurum. İçilen adeti özgür irademizle belirlemeyiz. Dolayısıyla nasıl az hamile çok hamile yoksa, yani nasıl 8 aylık hamile 4 aylık hamileden daha hamile değilse, az bağımlı çok bağımlı da yoktur. eğer sigaranın herhangi bir işine yaradığına inanıyorsan bağımlısın demektir. 

Corona virüs ve sigara arasında nasıl bir bağlantı var?

Uzmanlar sigara içenlerin virüse daha kolay yakalandıklarını söylüyorlar dünyanın her yerinde. Ayrıca bir sigara içicisinin virüse yakalandığında çok çok zor geçirdiğini, iyileşmesinin çok çok zor olduğunu söylüyorlar. "Corona sigarayı sever" diyorlar. Akciğerlerimizin hem sigara dumanıyla hem de corona ile baş etmesinin inanılmaz zor olduğunu söylüyorlar. Onlara inanmama lüksümüz yok. “Bakalım doğru mu söylüyorlar test edeceğim ben” diyemeyiz. 

Corona virüs karantinası döneminde sigaraya başlayanların sayısında bir artış yaşandı mı?

Sigaranın can sıkıntısına ve strese iyi geldiğine dair çok güçlü bir beyin yıkama var ve bu beyin yıkama sadece içiciler arasında değil, içmeyenler arasında da var. Bir sigara içmeyene, sigara içenlerin neden içtiklerini sorarsanız, alacağınız cevaplardan biri de “E rahatlamak için herhalde” olur. Bu beyin yıkamanın corona gibi çok stresli ve sıkıntılı bir dönemde pek çok içmeyeni de tuzağa düşürmüş olması çok olası.


"Sigarayı bırakmak için daha uygun bir dönem olmaz"

"Sigarayı bırakmak için daha uygun bir dönem olmaz"

Karantina dönemi sigarayı bırakmak isteyenler için uygun bir dönem mi? Corona virüs pandemisi sırasında insanları sigarayı bırakmak için nasıl teşvik edebiliriz.

Daha uygun bir dönem olamazdı. Şimdi içiciler “Hadi canım evde sıkıntıdan çatlıyoruz bu dönem nasıl uygun olur” diye düşünebilirler. Nasıl olsa er yada geç bırakmak zorunda kalacağız. Zaten hiçbir içici son nefesine kadar sigara içicisi kalma hayaliyle yaşamaz. Her içici bir gün kurtulma hayaliyle yaşar. Hayat koşuşturması içinde, “Zamanım yok şimdi sigara bırakmakla uğraşamam” bahanesine sığınabiliriz. Şimdi ise çok zamanımız var. İçe dönmeye, sigara tuzağını anlamaya, kendimize yatırım yapmaya, bu karantinadan sigaradan kurtulmuş olarak çıkmalıyız.


Karantinadaki insanlara sigarayı bırakmalarını sağlayacak önerileriniz var mı?

Sigaradan kurtulma konusunu gündeminize alın.

Sigaradan kurtulmanın sandığınız kadar zor olmadığı fikrine açık olun. Eğer korktuğunuz kadar zor olsaydı, dünyanın her yerinde milyonlarca insan başaramazdı. Zor değil, sadece başta zor gözüküyor o kadar. 

Son nefesinize kadar madde bağımlısı yaşamak zorunda olmadığınızı fark edin. 

Vücudunuza sistematik olarak 4000 zehir çekmek zorunda kalmayacak olmanın, çok da kötü bir şey olmayacağını, hatta çok çok iyi olacağını fark edin. 

Sigarayı sevdiğiniz için değil, içmediğiniz anlarda kendinizi kötü hissettiğiniz için içtiğinizi fark edin. 

Bırakma fikrine çok kapalı olmanın, sigarasız hayattan çok korkmak olduğunu fark edin. 

Corona krizi Çin’den yayıldı deniyor. Ne ilginç ki Çincede kriz kelimesi iki karakterle anlatılır: tehlike ve fırsat. Evet bu hem bir tehlike ama hem de bir fırsat. Sigaradan kurtulma fırsatı. Daha sağlıklı, özgür bir insan olma fırsatı. 

Kendi kendinize yapmakta zorlanıyorsanız, güvendiğiniz bir uzmandan destek alın. Ama kendisi içen birinden almayın. Ya da “İradene sahip çık” diyen bir sözde uzmandan da kaçın. Sigara tuzağıyla ilgili hiçbir fikri yok demektir! 

Erteledikçe bırakmanın kolaylaşmadığını fark edin. 

Hayatınızda sigaradan en kolay kurtulacağınız gün bugündür! Yarın bugünden daha zor, ertesi gün de yarından daha zor olacak.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Neslihan Atagül'ün hastalığı: Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?