Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ne kadar? Sigortasız işçi çalıştırma ihbarı nasıl yapılır?

İşverenler, sahip oldukları iş yerlerinde çalıştırdıkları her işçiye sigorta yapmakla yükümlü. Kayıt dışı işçi çalıştırmak yasalara aykırı olduğu için tespit edilmesi halinde para cezası ve iş yeri kapatmaya kadar varan yaptırımlar söz konusu. Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası oldukça pahalıya patlıyor. Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ne kadar? Sigortasız işçi çalıştırma ihbarı nasıl yapılır?

05 Ekim 2020, Pazartesi 16:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Birçok sektörde işverenler sigorta masrafından kaçmak için işçileri sigortasız çalıştırıyor. Bilhassa mevsimlik işler, geçici işler, beden gücü isteyen fakat az ücret ödenen inşaat, tarım, hizmet gibi sektörlerde sigortasız işçi çokça görülüyor.

Sigorta ücretini ödememek ve çalışana asgariden de az maaş vermek için başvurulan bu yöntemin tespiti halinde yaptırımları da ağır oluyor. İşte Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ve sigortasız işçi çalıştırma ihbarının nasıl yapılacağı.

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ne kadar?

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası ne kadar?

İşverenler eğer ki 1. sınıf tüccarlar ise bilanço esasına göre defter tutarlar. Bilanço esasına göre, defter tutanlar işverenler sigortasız işçi çalıştırırlarsa 38 asgari ücrete denk gelen 97 bin 204 lira ceza almış olurlar.

İşverenler eğer ki 2. sınıf tüccarlar ise işletme hesabı esasına göre defter tutarlar. İşletme hesabı esasına göre defter tutanlar sigortasız işçi çalıştırmış bulunurlar ise 32 asgari ücrete denk gelen 81 bin 865 lira ceza almış olurlar.

Defter tutmadıkları halde sigortasız işçi çalıştıran işverenlere 29 asgari ücrete denk gelen 74 bin 182 lira ceza yazılır.

Yasalara uygun olmayıp sigortasız işçi çalıştıran işyerleri, işveren teşvikten yararlanma hakkını 1 yıl kaybetmiş bulunurlar.

İşyerlerinde 1 ay boyunca sigortasız işçi çalıştıran işveren, işe giriş bildirgesinden iki, aylık prim hizmet belgesinden de iki olmak üzere 4 asgari ücrete denk gelen ceza alır. Eğer 1 yıl boyunca sigortasız işçi çalıştırıldığı tekrar tespit edilirse bu cezalar daha artar.

Nasıl ihbar edilir?

Nasıl ihbar edilir?

Sigortasız işçi çalıştıran işvereni, SGK tarafından kurulan ALO 170 hattından şikayet etmek mümkündür. Şikayetin ardından kurumun denetiminin yapılması için iş yeri unvanı, açık adres ve sigortasız çalıştırılan kişilerin kimlik bilgileri verilmelidir. 

Sigortasız işçi çalıştırma ihbarı ALO 170 aranarak ya da internet sitesi üzerinden online olarak da yapılabilir.

Son olarak; kişinin bulunduğu il ve ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumlarına şikayet dilekçesiyle de talep iletilebilir. Dilekçede isim, soy isim, ödül talebi ve ihbarın nedenine ilişkin bilgiler açık bir dille eklenmelidir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Milyonlarca emeklinin beklediği toplantı: Masada sevindirecek 5 madde var