'Sıhhiye Vagonu' müze oldu

İzmir’de 14 Mart Tıp Bayramı’nda 1927 yılında üretilen "Sıhhiye Vagonu", müze görünümüne kavuşturularak Basmane Garı'nda ziyarete açıldı

15 Mart 2018, Perşembe 10:19
A A
'Sıhhiye Vagonu' müze oldu
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğinde, İzmir Tabip Odası öncülüğünde ve İzmir Sağlık Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin desteğiyle 'Sağlık Tarihi Sergisi' açıldı.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde TCDD Basmane Tren Garı’nda açılan sergideki eserler ilgi gördü. Sergide 1927 yılında üretilen 'Sıhhiye Vagonu' da müze görünümüne kavuşturularak meraklıların beğenisine sunuldu. Vagon Müze 21 Mart’a kadar gezilebilecek.

SIHHİYE VAGONU NEDİR?

Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması, hastanelerin çoğalmasıyla birlikte bir dönem kullanılan ve halk arasında ’Doktor Vagonları’ olarak bilinen sıhhiye vagonları devre dışı kaldı. İçinde ameliyathane, eczane, muayenehane, yatakhane ve mutfak bölümleri olan, doktor, hemşire ve hasta bakıcıların görev yaptığı özel donanımlı vagonlarda kasaba ve köylerden gelen hastalar muayene edilir, ilaçları verilir ve gerekirse ameliyatları yapılırdı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.