Siirt'te 15 kadın PKK'lı öldürüldü

Siirt'te 15 kadın PKK'lı öldürüldü

Siirt'in Baykan ve Bitlis'en Hizan ilçeleri arasındaki Sehi Ormanları kesiminde büyük çoğunluğu kadın 15 PKK'lının etkisiz hale getirildiği operasyonun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

24 Mart 2012, Cumartesi 13:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sık ormanların ve derin vadilerin bulunması nedeniyle terör örütü PKK’nın barınma alanı olarak kullandığı bu bölgede arazi yapısı nedeniyle operasyonlarda zorluklarla karşılaşıyordu. Bölgedeki sığınak ve mağaralarda gizlenen PKK’lılar buradaki kamplarından Siirt ve Bitlis’teki eylemleri gerçekleştirirken, Muş, Bingöl, Tunceli bölgesine de geçişlerde konaklama alanı olarak kullanıyordu.

Güvenlik güçleri hafta başında bölgeye gelen kalabalık PKK’lı terörist grubun, Bitlis’e bağlı Çeltikçi Köyü yakınlarındaki 3 sığınakta barındığını saptadı. Operasyon için düğmeye basılmadan önce teröristler izlenmeye ve bölge çembere alınmaya başlandı.

Teröristlere baskın planının tüm ayrıntıları yapıldı, cuma sabahı Siirt 10’uncu Motorlu Piyade Komutanlığı, Siirt 3’üncü Komando Tugay Komutanlığı, Siirt İl Jandarma Komutanlığı Özel Harekat Timleri, Siirt Emniyet Müdürlüğü Polis Özel Harekat timleri harekete geçti. Hava destekli operasyonda Sehi Ormanları’nı ve özellikle teröristlerin barındığı sığınakları çok iyi biler korucular da operasyona katıldı.

KADINLARIN SADECE GÖZLERİ GÖRÜNÜYORDU

Güvenlik güçleri ile teröristler arasında dün sabah başlayan çatışma, gece de devam etti. Teröristlerin barındıkları sığınaklar bombalanırken, gruptan bazıları kaçmaya başladı. Bölge çembere alındığı için teröristlerin büyük bölümü kaçamadı. Çatışmada 15 terörist ölü ele geçti.

Çatışmanın ardından öldürülen PKK’lıların cesetleri üzerinde inceleme yapan güvenlik güçlerini şaşırtan manzarayla karşılaşıldı. Sadece gözleri görünen ölen teröristlerin yüzlerini kapattıkları poşular açıldığında, kadın oldukları ortaya çıktı. Teröristlerin cesetlerinin önce Bitlis’e getirileceği, buradan da otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği belirtildi.

ŞEHİT KORUCU TOPRAĞA VERİLDİ

Sehi Ormanları’nda 15 teröristin ölü ele geçirildiği çatışmada geçici köy korucusu Reşit Akar şehit oldu, Fethullah Demir, Edip Kızmaz ve Behçet Şimşek de yaralandı. Yaralı 3 korucu Bitlis Devlet Hastanesi’ndeki ilk müdahalenin ardından Van’a sevk edildi.

Şehit korucu 52 yaşındaki Reşit Akar da Bitlis’te düzenlenen törenden sonra Mutki İlçesi’ne bağlı İkizler Köyü Uğur Mezrası’nda toprağa verildi.

Turan KOYUNCU/SİİRT, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Süleyman Soylu'dan sokağa çıkma yasağı açıklaması