Siirt'te 17 askerin şehit olduğu helikopter kazasında takipsizlik kararı

Siirt Pervari'de 10 Kasım 2012'de yaşanan helikopter kazazı ile ilgili askeri savcılığın yürüttüğü soruşturma tamamlandı. 17 Jandarma Özel Harekât mensubunun şehit olduğu kaza ile ilgili savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Kararda, komutanların görevlerini ihmal ettiklerine dair yeterli delil bulunmadığı kaydedildi. Şehit aileleri, 3 yıl sonra gelen takipsizlik kararına itiraz başvurusunda bulunacak

07 Kasım 2015, Cumartesi 17:37
A A
Siirt'te 17 askerin şehit olduğu helikopter kazasında takipsizlik kararı

Siirt’in Pervari ilçesi Herekol Dağı mevkiinde operasyon bölgesine indirilecek ilk tim için havalanan helikopter 06:55’te havalandı ve 07:12’da planlanan yere ulaştı. Helikopter 07:28’de dönüş yaptı. İkinci timin intikali için havalanan helikopter ile 07:45 gibi irtibat kesildi. 

Operasyon bölgesinde bulunan ilk tim, ikinci timi getirmek üzere olan helikopter sesinin büyük bir gürültü ile kesildiğini fark etti. Olay bölgesine giden tim, helikopterin düştüğünü gördü.

SORUŞTURMA 3 YIL SÜRDÜ

17 Jandarma Özel Harekât mensubunun şehit olduğu helikopter kazazı ile ilgili, Diyarbakır’da bulunan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı soruşturma başlattı. Ailelerin de yaptığı başvurular sonrası yürütülen soruşturma 3 yıla yakın sürdü.

KOMUTAN: KİMSEYİ ZORLA GÖNDERMEDİM

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Siirt 3’üncü Komando Tugayı Komutanı, yapılan hava intikalinin iptali ile ilgili kendisine bir talebin gelmediğini savundu. Kararda adı yer almayan komutan, herhangi bir personeli veya pilotu, olumsuz koşullara karşın göreve gitmeye zorlamasının söz konusu olmadığını kaydetti.

DEĞİŞEN MEVSİM ŞARTLARI SEBEP OLDU
Askeri savcılık yürüttüğü soruşturma sonrası, sıralı komutanların sorumlu olduğunu gösterir bir delil veya şüphe bulunmadığına işaret etti. Kararda, “Kaza/kırıma mevsime bağlı olarak gelişen hava değişikliği ile görüş mesafesinin düşmesi neticesinde meydana geldiğinin değerlendirildiği anlaşılmakta” denildi.

AV. AKKUŞ: ADİL YARGILAMA OLMALI

Kazada şehit olan askerlerden bir kısmının ailesinin avukatı Mehmet Erkan Aakkuş "Askeri savcılık üç yıllık soruşturma sonunda helikopterin neden düşmemesi gerektiğini açıklayıp; sıralı ve sorumlu komutanların görevlerini ihmal ettiklerine, mevzuat hükümlerine aykırı haraket ettiklerine dair yeterli delil ve şüphe bulunmadığına, ani değişen hava şartları ve yoğun sisin kazaya neden olduğuna karar vermiş. Komutanlar sıralıdır ama sorumluk vicdana ve adil bir yargılama ile ortaya çıkar"

PİLOT HAVANIN KÖTÜ OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Av. Akkuş açıklamasının devamında "Soruşturmayı yürüten askeri savcılık bile olay günü helikopterin düştüğü bölgeye helikopter ile hava muhalefeti iniş yapamamıştır. ilk sortiyi yapan, ve ikinci sortide düşen helikopteri kullanan Şehit Plt Yzb. Anıl Barış Çetin bölgede hava şartlarının kötü olduğu ve uçuş emniyetinin tehlikeye düşmesi durumunda uçuşu keseceğini bildirmiştir. Buna rağmen uçuş konusunda ısrar ısrar edildiği makul şüphesi vardır. Ayrıca Hava muhalefeti sebebiyle helikopterin düşmesi de başlı başınaca bir ceza davası sebebidir. 'Mevsime bağlı olarak gelişen hava değişikliğini' öngörememmek de harekatı planlayan ve harekat emrni verenletin kusurunu ortaya koyar. Biz askeri savcılığın bu kararına, bir başka komutanlık nezdinde kurulmuş bir askeri mahkemeye itiraz edeceğiz. İtirazın Sonucu kamuoynu şaşırtmayıp kamuoyu vicdanını rahatlamayacakdır." (Hürriyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Antalya'da YÖK protestosuna polis müdahalesi