Âşık Veysel ile Fikret Kızılok'un hikâyesi...

Bir modern zaman filozofu, sazını derdine ortak eden büyük ozan Veysel Şatıroğlu... Yani "Âşık Veysel." Bugün aramızdan ayrılışının 43. yılı...

21 Mart 2016, Pazartesi 10:29
A A

Bir modern zaman filozofu, sazını derdine ortak eden büyük ozan Veysel Şatıroğlu... Yani ''Âşık Veysel.'' Bugün aramızdan ayrılışının 43. yılı... Sesiyle, sazıyla, sözüyle içimizde dokunan büyük ozanın gerçekten hayatına dokundukları oldu. Onlardan biri de Fikret Kızılok'tu...

"Fikret Kızılok, henüz genç. Bir plak çıkarmak istiyor. Plağa iki şarkı seçmiş, büyük usta Âşık Veysel'den "Söyle Sazım" ve "Yumma Gözün Kör Gibi..." Gazeteci arkadaşı Arda Uskan'la Âşık Veysel'in Sivas-Sivrialan'daki köyüne gittiler. Arda Uskan röportaj yapacak, Kızılok da şarkıları için izin isteyecek. İki gün kalıyorlar o evde.

"Âşık Veysel, bir gece gözlerinin nasıl kör olduğunu anlatıyor onlara: ''Tek gözüm zaten görmüyordu. 'Kırlangıç Uşağı' diye seyyar doktorlar vardı. Onlar göz açarlardı, göz doktoruydular. Babam rahmetli, gösterdi, baktılar. 'Sağ gözü ışık görüyor, üzerindeki perdeyi alırsak açılır. Akdağmadeni'ne getir, orada tedavi edelim' dediler. Onlar gittiler, bizde bir sevinç fakat fakirlik var. Babam para bulacak da götürecek, açtıracak! O arada öküzün önünden saman irisini, tozunu, toprağını temizlemek için ahıra girdik. öküz bağlıydı. Hayvan kafasını böylesine sallayınca boynuzunu tam gözümün üstüne vurdu. Sağ gözüm de aktı gitti. O ışık da kayboldu."

"Âşık Veysel susuyor, Kızılok eline gitarını alıyor, çalıyor... Sonra bir cesaret büyük ozandan şarkılarını istiyor, cebinde 250 kuruş telif parası... Âşık Veysel gülümsüyor ve "O parayı al şirketine götür, gazoz parası yapsınlar ama sen güzel söylüyorsun oğlum. İstediğin şarkımı kullanabilirsin'' diyor.

Bu sözlü anlaşmadan birkaç ay sonra Fikret Kızılok'un ilk plağı çıkıyor. Plak satış rekorları kırıyor ve Kızılok Altın Plak kazanıyor. Kazandığı Altın Plak'ı götürüp ustasına; Âşık Veysel'e hediye ediyor.

Âşık Veysel 21 Mart 1973'de hayatını kaybettiğinde Kızılok, ''Ustam öldü, toprak oldu. Ustamın parmaklarına değen bu sazın da toprak olması gerekir. Artık ona can veren parmaklar yok'' diyerek Veysel'in mezarı başında sazını kırıyor ve bir süre müziğe veda ediyor. (Kaynak: Arda Uskan- Yeni Aktüel Dergisi)

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi merhum halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu'nu ölümünün 43'üncü yılında unutmadı. Aralarında Ara Güler, Fikret Otyam, İsa çelik, Ozan Sağdıç, Ergun çağatay ve Mustafa Türkyılmaz'a ait olan Âşık Veysel fotoğrafları ilk kez sanatseverlerle buluştu.

Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen serginin açılışına Âşık Veysel'in torunu Nazender Süzer Gökçe, Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Nurettin çevik ve çok sayıda Âşık Veysel hayranı katıldı. Açılış konuşmalarının ardından 'Basında Âşık Veysel ve Ustaların Objektifinden Âşık Veysel' başlıklı serginin açılışı yapıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Gün ışıyınca İstiklal...