Şili'ye 1 milyon dönüm arazi bağışladı

North Face'in kurucusu Doug Tompkins'in karısı Kristine McDivitt Tompkins, Şili'ye bir milyon dönüm arazi bağışladı.

 

19 Mart 2017, Pazar 23:29
A A
İki yıl önce rafting yaparken ölen, doğa sporları ekipmanları mağazası North Face'in kurucusu Amerikalı milyarder Doug Tompkins'in karısı Kristine McDivitt Tompkins, Şili'ye bir milyon dönüm arazi bağışladı.

ULUSAL PARK ZİNCİRİNİN PARÇASI OLACAK


316 kilometrekare yüzölçümü olan Malta'nın yaklaşık 13 kat büyüklüğündeki bu arazi, Patagonya'da oluşturulacak 17 ulusal parklık bir zincirin parçası olacak. Parkların toplam alanı İsviçre'nin yüzölçümünü geçiyor. Tompkins Çevre Vakfı, bunun tarihte bir ülkeye yapılan en büyük toprak bağışı olduğunu duyurdu.Çevre korumacı bir aktivist olan Tompkins, 1990'larda Şili ve Arjantin'de toplam 2.2 milyon dönüm toprak satın almıştı. Tompkins'in bu adımı, birçok Şilili arasında büyük endişe yaratmıştı. "Amerikalı gringolar neden topraklarımızı alıyorlar?" diyen bazı gruplar, Tompkins çiftinin ajan olduğunu iddia etmiş bu topraklarda bir Yahudi devleti kurulacağını öne sürmüşlerdi. Ancak zaman içinde çevre koruma projelerini hayata geçiren çiftle Şililerin arası düzeldi.

ANTİ-KAPİTALİST MİLYARDER TOMPKINS


80'lerin sonunda iş yaşamından çekilen ve "Anti-kapitalist milyarder" olarak bilinen Tompkins BBC'ye verdiği bir mülakatında, kendisini milyarder yapan sistemi eleştirerek "Kapitalizmin dünyayı mahvetmekte olduğunu" söylemişti.

'BİZİ VATANSEVER YAPAN DAVRANIŞLARIMIZDIR'


Tompkins "Bizi vatansever yapan şey davranışlarımızdır. Ülkemizi kirletiyorsak, topraklarımızı mahvediyorsak, sularımızı, havamızı zehirliyorsak, ağaçlarımızı kesiyorsak, göllerimizde, nehirlerimizde, okyanuslarımızda aşırı avlanma yapıyorsak, o zaman çok vatansever sayılmazsınız" demişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.