Silopi'deki Özel Kuvvetler Üssü davasında karar: 14 müebbet

Silopi Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nde darbe girişimi sırasındaki eylemlere ilişkin davada karar açıklandı. 14 eski asker ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezasına çarptırıldı

17 Nisan 2018, Salı 16:46
A A
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi  sırasında Şırnak'ın Silopi ilçesinde konuşlu Özel Kuvvetler Harekat Üssü'nde  (ÖKHÜ) yaşananlara ilişkin davada, 14 eski askere ağırlaştırılmış müebbet hapis  cezası verildi.  Gaziantep 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasının öğleden  sonraki celsesine, 14'ü tutuklu 19 sanık ile avukatları ve yakınları katıldı.  Başbakanlık ve TBMM adına davaya katılan avukatlar da duruşmada hazır  bulundu.  Mahkeme başkanı, müzakere için verilen aranın ardından heyetin  kararını açıkladı.  Darbeci general Semih Terzi'nin emir komutayı teslim ettiği belirtilen  dönemin Silopi ÖKHÜ Kurmay Başkanı eski yarbay tutuklu sanık Celal Koca ile  Terzi'nin talimatıyla dönemin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olan 2. Ordu  Komutanı İsmail Metin Temel'e suikast için Van'a giden helikopterde yer alan  tutuklu sanıklar eski binbaşı İsmail Çevik, eski pilot yüzbaşı Ali Özçelik, eski  üsteğmenler İsmail Öğüt ve Yasin İlhan, eski astsubaylar Hüseyin Doğan, Hüseyin  Özyıldırım, Zeki Özerli, Sedat Duran, Cuma Torun, Mehmet Yüksel, Serkan Yüksel,  Süleyman Sefa Altuğ ile suikast timini karşılayacağı iddia edilen dönemin Van  Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Kurmay Başkanı eski albay Murat Temiz'e,  "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet  hapis cezası verildi.

 Mahkeme heyeti, tutuksuz sanıklar eski binbaşı Necmettin Berk, yüzbaşı  Koray Nurgören, astsubaylar Ufuk Çiftçi, Mehmet Durmuş ve Hamza Özcan'ın ise  beraatına hükmetti.  Sanıklar hakkında, "TBMM'yi ortadan kaldırma veya görevini engellemeye  teşebbüs", "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini  yapmasını engellemeye teşebbüs", "terör örgütüne üye olma" suçlarından dava  açıldığını anımsatan mahkeme heyeti, sanıkların sabit görülen eylemlerinin bir  bütün olarak "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçunu  oluşturduğuna hükmetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.