Şimdi bağbozumu zamanı: En güzel bağbozumu rotaları

Yaz aylarının bitişinin habercisi, aynı zamanda yeni bir hayatın da başlangıcını temsil eden eylül ayı pek çok farklı güzellikle girer hayatımıza. Bu yeniliğin ve olgunlaşmanın da en büyük ispatı şüphesiz ki bağbozumu zamanları. #öncetürkiyeyikeşfet sloganı ile sonbahara merhaba demek isteyenlere rehber olan Neredekal.com keşif rehberi editörleri ülkemizin dört bir köşesinden büyüleyici bağbozumu rotalarını sizler için derledi.

03 Eylül 2020, Perşembe 11:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Urla

1 – Urla

Belki bir Ege köyünde denk gelmişsinizdir; İzmir’in üzüm bağlarını görmenin insanlara şans getirdiği söylenir. Masmavi denizi ile ün salmış Urla’da her yıl düzenlenen bağbozumu festivalleri ise görülmeye değer üzüm bağları ile getirdiği şansın yanında sizlere eşsiz bir deneyim kazandırıyor. Yalnız planlarınızı biraz erken yapmakta fayda var çünkü Urla’da bağbozumları diğer yerlere göre biraz daha erken gerçekleşiyor. 


2 – Bozcaada

2 – Bozcaada

Alabildiğine uzanan üzüm bağları ve şarap fabrikaları ile ülkemizin akla ilk gelen bağbozumu rotalarından birisi de Bozcaada. Yemyeşil doğası ve serin suları ile en sevilen tatil rotalarının da başında gelen Bozcaada’da keyifle geçireceğiniz tatilinizi bağbozumu zamanına denk getirmek ise yerinde bir tercih olacaktır. 


3 – Kapadokya

3 – Kapadokya

Masal kitaplarından çıkmışçasına bir atmosfere sahip olan Kapadokya, bağbozumu zamanlarında daha da masalsı bir yere dönüşüyor. Güneşin doğuşunun da batışının da bir başka güzel olduğu topraklarda üzüm bağlarına doğru çıkılan yolculukların tadına ise doyum olmuyor. Şüphesiz sonbaharın gelişini kutlayabileceğiniz en güzel duraklardan birisidir Kapadokya. 


4 – Barbare Bağları

4 – Barbare Bağları

Yaz günlerinin son demleri, sonbahar günlerinin başlangıcı sayılan bağbozumu vakti ise son bir tatil yapmak için en yerinde zamanlardan. Tekirdağ’da bulunan Barbare Bağları ise özellikle İstanbul’a yakınlığı ile sıkça tercih edilen bağbozumu rotalarından. Tamamı organik olarak yetiştirilen üzümler ise Barbare’nin ününe ün katmakta. 


5 – Kırklareli

5 – Kırklareli

Bağbozumu için eylül ayının başlarına plan yapamadım diye üzülüyorsanız eğer hala geç olmadığını söyleyebiliriz size. Kırklareli’nde eylülün 3. haftasına doğru yapılan bağbozumları için hala bir fırsatınız var çünkü. Zira son 10 yıldır yapılan şenlikler ile şehrin havası bir anda görülmeye değer bir canlılık kazanıyor. 


6 – Elazığ

6 – Elazığ

Öküzgözü olarak bildiğimiz iri taneli üzümleri ile ünlenmiş şehrimiz Elazığ ise Anadolu’da bağbozumu keyfini yaşayabileceğiniz yegane yerlerden. Öküzgözü’nü bir de anavatanında denemek isteyenlerin mutlaka uğraması gerekiyor bizce. 


7 – Mürefte

7 – Mürefte

Ülkemizin ilk ve tek bağcılık müzesine ev sahipliği yapan Mürefte, Tekirdağ’a bağlı bir mahalle. Müzeyi gezerek ve bağbozumu turlarına katılarak üzümün şaraba doğru aldığı eşsiz yolculuğa şahit olmak isterseniz ise bazı tur şirketlerinin düzenlediği turları tercih edebilirsiniz.  

Kaynak: Neredekal.com

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yer altı şehirleriyle ünlü Mucur turizmde söz sahibi olmak istiyor