Şimdi de 'Ayrılık' krizi

İsrail ile 'One Minute' ve 'Tatbikat' krizlerinin ardından şimdi de 'Dizi' krizi yaşanıyorA

16 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

Filistin’deki olayları konu alan TRT’deki ‘Ayrılık’ dizisinde askerlerinin ‘cellat’ olarak gösterildiğini öne süren İsrail, Türkiye’yi uyardı. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy de “Böyle bir nefret ve tahriği en korkunç düşmanlarımızdan bile görmedik” dedi.

‘HALKIM İSTEMEDİ’ DEMİŞTİ

Başbakan Erdoğan’ın, 29 Ocak’ta İsviçre Davos’taki ‘Dünya Ekonomik Forumu’ toplantıları sırasında kendisine söz vermeyen moderatörü ‘One minute’ diye susturmuş sonra da İsrail Cumhurbaşkanı Perez’e Filistinlilere yaptıklarından ötürü çıkışmıştı. Bu ilk krizin ardından Türkiye ile İsrail 12 Ekim’de ‘Anadolu Kartalı Tatbikatı’nın ertelenmesiyle karşı karşıya gelmişti. Başbakan Erdoğan tatbikatın ertelenmesini “İsrail’in katılmasını halkım istemedi” sözleriyle açıklamıştı.

 KURŞUNA DİZME SAHNELERİ

İki ülke arasındaki üçüncü kriz, TRT’de yayınlanan ‘Ayrılık’ adlı dizi nedeniyle patlak verdi. Dizide İsrail askerlerinin Filistin halkına uyguladığı şiddet anlatılıyor. İsrail askerleri, senaryo gereği, çoluk çocuk demeden herkesi kurşuna diziyor. İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, “Biz böyle bir nefret ve tahriki en korkunç düşmanlarımızdan bile görmedik. Bu nefret, bir devlet televizyonundan nasıl gelebilir anlayamıyoruz. Protesto ediyoruz” dedi.

DEVLET PROVAKASYONU

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ceylan Özen dün İsrail Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Bakanlık, dizide yayınlanan unsurların kabul edilemez bulunduğunu Türkiye’ye resmi yoldan iletti. İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman da “Bu dizi Türkiye devletinin sponsorluğunda yapılmış bir provokasyondur” dedi. TRT, “Bu dizi bir aşk dizisidir. İsrail’e kötü niyetimiz yok” açıklaması yaptı. Dizinin başrollerinde Ahmet Özhan, Azra Akın, Zeynep Tokuş, Murat Soydan gibi isimler var.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.