Simit tezgâhı kirası aylık 3 bin TL

Simit tezgâhı kirası aylık 3 bin TL

İzmit Belediyesi, pişmaniyesi kadar ünlü olan ve 'susamlı tavuk' olarak da adlandırılan simite büyük ilgi nedeniyle, kent merkezindeki simit satış noktalarını ihaleyle kiraya verdi

26 Ocak 2012, Perşembe 14:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Belirlenen 43 ayrı simit satış noktasından en yoğun olan bölgelerde bulunan 23’ü ayda 1000 ile 3 bin TL arasında değişen rakamlarla kiralandı. Daha önce aynı yerler için belediyeye ayda sadece 30 TL işgaliye ödeyen şimit satıcıları, bundan böyle işlerinin çok zor olduğunu söyledi.

İzmit Belediyesi, kent sakinlerinin yanı sıra diğer il ve ilçelerden gelenlerin de lezzetini bildiği için mutlaka alıp tadına baktığı İzmit simidi, özellikle ayaküstü karın doyurdama tercih edilir hale geldi. Kent sakinlerinin bu nedenle ’Susamlı tavuk’ olarak da adlandırdığı, peynir türleriyle birlikte yenildiğinde lezzetine doyum olmayan simite olan ilgi büyüyünce, belediye de simit satış noktalarını kiralama kararı aldı.

İzmit Belediyesi’nin dün yaptığı ihalede bölgenin yoğunluğuna göre simit satış noktaları için 1500 ila 3 bin TL arasında değişen aylık kira istendi. Yapılan ihale sonucu 43 noktadan 23’ü bin ile 3 bin TL aylık kira ile sahiplerini buldu.

Fethiye Caddesi’nde simit satan ve daha önce 30 TL işgaliye parası ödediklerini anlatan, belediyenin ihalesinin de acımasız olduğunu belirten simitçi tezgahı sahibi Sebahattin Kara, şu anda tezgah için 3 bin TL istendiğini belirterek şunları söyledi:

"Belediye, 100 TL kira artışı yaparsa nasıl öderiz?’ diye düşünürken tezgahımızdan aylık 3 bin kira bedeli istendi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Bu parayı ödeyecek güçte olsak zaten simitçilik yapmayız. Bu yanlış uygulamadan bir an önce dönülmesini istiyoruz."

Yürüyüş yolunda bulunan simit tezgahına 2 bin TL istendiğini söyleyen İsmail Kızılkurt, pahalı olduğu için ihaleden çekildiklerini anlatırken, "2 bin TL yi ödememiz mümkün değil. Yarın simit tezgahını kaldırıp bu işi bırakıyorum. Belediyenin belirlediği rakamları simitçiler ödeyemez. Yetkililerin bir an önce simitçi tezgahı ihalesini iptal edip yeniden uygun rakamlar içersinde ihale yapmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Ergün AYAZ-Orhan UZUN/İZMİT(Kocaeli), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarihi iskender kebapçısında yolsuzluk iddiası: 7 milyon liralık vurgun yaptılar!