Şimşek: Twitter benden randevu istedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter yetkilerinin kendilerinden randevu talep ettiklerini açıkladı

15 Nisan 2014, Salı 12:25
A A

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek üç aylık bütçe gerçekleşme sonuçlarını açıkladı.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, Twitter ile ilgili sorulara ilişkin şunları söyledi:

"Yabancı bir mükellefin vergi vermesi için bir işyerinin olması lazım. Ama sosyal medya şirketlerini analiz ettiğimizde Türkiye'de bir temsilcilik açması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bunların faaliyetleri süreklilik arz eden ekonomik ve ticari faaliyetlerdir. Eğer iyi niyete sahiplerse, kendi itibarları ile de paralel olarak mutlaka temsilcilik açmaları gerekiyor.

ürkiye'deki web siteleri aldıkları reklamlar karşılığında vergi ödüyor. Peki uluslararası şirketler neden haksız kazanç elde etsin? Bu iş sanal bir iş ama reklamın önemli bir kısmı bu platformlara kayacak. Sosyal medya çok ciddi bir paya sahip olacak. Reklamın vergilendirilmesi kadar doğal bir şey yok. Sosyal medya şirketleri süreklilik arz eden bir faaliyet içerisinde oldukları için mutlaka bir temsilcilik açmaları gerekiyor. Eğer açmazlarsa biz de oturup alternatiflerine bakacağız. Şu anda ne kadarlık bir vergi kaybı olduğuna yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Twitter yetkilileri dün benden bir aracı ile randevu talep ettiler."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.