Sınav öncesi konsantrasyonu arttıran besinler

Konsantrasyon her işi ideal şekilde yapabilmenin en önemli gerekliliklerinden biri. Başarıyı yakalamak için konsantrasyon hem iş yaşamındaki kişiler için hem de önümüzdeki günlerde sınav heyecanı yaşayacak öğrenciler için oldukça önemli. İki milyondan fazla öğrenci, 26-27 Haziran tarihlerinde üniversiteye girişin ilk adımı olan YKS sınavına girecek. Sınava günler kala sindirim sorunlarının önüne geçmek ve konsantrasyonu arttırıcı besinler tüketmek oldukça önemli

15 Haziran 2021, Salı 13:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uzmanlar, stresin de artmasıyla beraber öğrencilerin sınav öncesi, beslenmelerine yeteri kadar önem vermediklerini söylüyor. Özellikle son birkaç günde stres nedeniyle mide daha da hassaslaşır bu dönemde öğrenciler beslenme düzenlerine önem vermezlerse mide hastalıkları ve gıda zehirlenmeleri kaçınılmaz olabilir.


Sınava hazırlık dönemi boyunca tüm besinleri içeren yeterli – dengeli – bilinçli beslenme; hem fiziksel ve ruhsal sağlığı olumlu etkiler, stres etkilerini azaltır, hem de okul / sınav başarısına katkıda bulunur.

  • Öncelikle öğün sayısı ve sıklığına dikkat edilmelidir.
  • 3 ana öğün - 3 ara öğün tüketecek şekilde dengeli ve yeterli bir beslenme düzeni planlanmalı.
  • Ara öğünlerde hem kan şekerinin ani iniş çıkışlarını hem de konsantrasyonu sağlayacak stresi azaltacak gıdaları seçilmelidir.


Taze yiyecekler tercih edin, dışardan yemeyin

Taze yiyecekler tercih edin, dışardan yemeyin

Özellikle sınavdan önceki gün dışarıda yemek yememeye özen gösterilmeli. Çünkü bu sınav arifesi olası bir gıda zehirlenmesine karşı önlem alınmış olur. Tüketilen gıdaların taze olduğundan emin olunmalı. Yeni tatlar denemek için sınav dönemleri uygun değildir. Bu nedenle öğrenciler daha önce tüketmedikleri gıdaları yemeyi sınav sonrasına ertelemeli. Özellikle son birkaç gün kala dışarıda yemek yemek tercih edilmemeli.

Yine sınavdan bir gün önce gaz problemine ve mide rahatsızlıklarına neden olabilen kuru fasulye, lahana, pilavı, yağda kızartılan, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli, haşlanmış gıdalar ve sebzeler tercih edilmeli. Sınava birkaç gün kaldı. Bu zamanı iyi değerlendirilmeli. Her gün balık eti tüketilmelidir. Oldukça zengin omega 3 kaynağı olan balık hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır.

Örnek akşam yemeği menüsü

1 kase sebze çorbası, ızgara pişirilmiş yağsız kırmızı et veya balık, zeytinyağlı sebze, az yağlı ve soslu salata, 2 dilim kepek ya da çavdar ekmeği

Ceviz stresi azaltıyor, beyni güçlendiriyor

Ceviz stresi azaltıyor, beyni güçlendiriyor

Sınav öncesi konsantrasyonu arttıran ve stresi gideren besinlerin başında ceviz geliyor. Stresin azaltılması açısından antioksidanların tüketilmesi önerilebilir. Balık, ceviz, fındıkta bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asitleri stresin azalmasına yardımcı olur. Son birkaç günde bir öğün balık tüketin. Maydanoz, ıspanak, karnabahar gibi sebzelerde bol miktarda bulunan C vitamini de antioksidandır. Günde 3- 4 porsiyon meyve ve sebze tüketmek gereklidir.

Strese karşı etkin olan yumurta, süt, ıspanak, havuç, kayısı gibi besinlerde bulunun A vitamini ve tahin, fındık, badem gibi yağlı tohumlarda bol miktarda bulunan E vitaminin tüketilmesi sınav döneminde stresin azaltılmasında etkili olacaktır.

Tarçın dengeler

Tarçın dengeler

Sınav öncesi konsantrasyonu arttıran gıdalar arasında tarçın var. Tarçının kan şekerini düzenleyici etkisi nedeniyle tüketilmesinde fayda vardır. Çaylara çubuk tarçın eklenebilir ya da tarçınlı süt içilebilir. Bu kan şekerinin düşmesini engeller ve konsantrasyonu artırır. Ara öğünler kan şekerinin hızla yükselip, düşmesine sebep olan tatlı, çikolata, hazır meyve suları yerine kan şekerini yavaş yükselten, glisemik indeksi düşük ve düşük kalori içeren meyve, yoğurt, kepekli sandviç, ayran gibi gıdalar tercih edilmeli.

Kahvaltı dikkat eksikliğinin en önemli faktörü

Kahvaltı dikkat eksikliğinin en önemli faktörü

Güne zinde ve enerjik başlamayı sağlayan en önemli öğün kahvaltıdır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beyin fonksiyonları için yeterince enerji oluşmaz. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılamada azalma görülebilir. Özellikle sınav sabahı sabah kahvaltısı çok önemli.

Sınav öncesi kahvaltı önerisi

Sınav öncesi kahvaltı önerisi

Sınav kahvaltısı örnek menü: Tam buğday - çavdar – çok tahıllı ekmek, 3-4 tane ceviz içi, az yağlı, az tuzlu beyaz peynir, tarçınlı yeşil çay ya da kuşburnu çayı, 1 haşlama yumurta, bir avuç üzüm ya da kuru erik.

Şeker uyku yapar, tuz susatır

Şeker uyku yapar, tuz susatır

Sofra şekeri, yani basit karbonhidratlar, kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için kan şekerinin düşmesine neden olur. Bu durum ise çocukta dikkatte kayma, konsantrasyon eksikliği ve uyku hali yaratır. Sınav öncesi ve sınav sırasında basit karbonhidrat içeren gıda (çikolata kaplı drajeler, şekerlemeler vs. ) tüketimi yanlıştır.

Reçel, bal, pekmez gibi besinleri, fazla tüketilmemeli. Daha çabuk acıkmaya neden olabilir. Tatlı ihtiyacını karşılamak için taze meyve yemek de sağlıklı bir alternatif olur. Çok tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı. Tuz susuzluk hissini arttırabilir, sınav öncesi aşırı tüketmeyin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bal şerbeti ile bitkilerinize can verin