'Sınav son aylarda kazanılır' (LGS için tüyolar)

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınava bir ay kadar bir zaman kaldı. Bu süreçte aday öğrenciler neler yapmalı? Son ayı nasıl değerlendirmeli? Tonguç Akademi kurucuları Talha Doğan ve Mehmet Tuğutlu sınava hazırlanan öğrencilere önemli tüyolar verdi

Son Güncelleme:
A A
'Sınav son aylarda kazanılır' (LGS için tüyolar)

İyi veya kötü yaklaşık son bir yıldır LGS için hazırlanıyorsun. “Daha çok zaman var” diye diye son bir aylık dilimin içine girdik. Çok fazla yeni konu öğrendin, bu süreçte çok fazla soru çözdün. Son bir ayını nasıl değerlendirmelisin? “Eksiklerimi nasıl toparlarım” diyorsan son bir ayı çok fazla önemsemelisin. Unutma! “Sınav son aylarda kazanılır.”

KENDİNE SORMAN GEREKENLER

➔ Şu an ortalama kaç net yapıyorsun?

➔ İstediğin sıralama tam olarak ne?

➔ O sıralama için kaç net daha yapıyor olman gerekiyor?

➔ Netlerinin istediğin yerde olmamasının sebebi konu eksikliği mi, dikkat eksikliği mi?

➔ Netlerin bir yükselip bir düşmesinin sebebi sınav kaygısı mı?

➔ Sınav yaklaştıkça kaygın artıyor mu?

Öncelikle kendini bilmelisin. Sen hangi konumdasın?

1. KONUM: KONULARIM TAMAM

Bu konumda 6 dersten eksik bir konu yoktur. Öğrenci basit soruları çözmekte zorlanmıyordur. Eğer bu konumdaysan yapman gereken şeylerden biri düzenli tekrar. Diğeri ise farklı tarzda sınavla uyumlu güncel sorular çözmek. Son 1 ay aktivitelerinden, arkadaşlarından fedakarlıklar vermelisin. Her gün düzenli olarak deneme çözmelisin. Deneme çözerken gerçek sınav ortamı oluşturup, süre tutmalısın. Sınav provası yapmak kaygını önemli ölçüde azaltır. Hatalarını not edip, neden hata yaptığını öğrenmelisin. Diğer konumlardaki öğrencilerden birkaç adım önde olduğunu unutma ve bu konumu güzel değerlendir.

2. KONUM: EKSİK KONULARIM VAR

Bu konumda, konu listesinde oldukça yol gidilmiştir. Eksik olan konuların altı çizilmiştir. Eğer bu konumdaysan endişelenmeni gerektirecek bir durum yok. Gerçekçi olmalı ve hemen harekete geçmelisin. Eksik listendeki konuları öğrenip, üstlerine bir çizik atmalısın. Yeni öğrendiğin bir konuyla ilgili basit düzeyde sorularla işe başlamalısın. Eş zamanlı olarak deneme de çözmelisin. Hatalarını belirlemek bu konumda daha önemli. Hatan belki de konuda atladığın basit bir noktadan kaynaklanıyor ve bunu görebilirsen 1 sorun cepte demektir. Unutma her hata, sınavda karşına çıkacak bir soru için tecrübedir. 

3. KONUM: YETİŞTİRMEM İMKANSIZ

Bu konumda genelde henüz doğru düzgün bir çalışma başlatılmamıştır. Plan ve program yoktur. Eğer bu konumdaysan ‘asla olmaz’ dememelisin. Sınavın son aylarda kazanılabileceğini tekrar hatırlatmak isteriz. Geçmiş aylarına bir bak. Yetiştirme kaygısı yüzünden saatlerini boşa geçirdin durdun. Masanda oturup konuları saymak sana zaman kaybettirir, verimini düşürür. Peki, ne yapmalısın?

1-Gerçekçi ol

2-Hedefine odaklan

3-En çok soru çıkan konuları listele

4-Kat sayısı en yüksek derslere daha fazla önem ver

4 numara oldukça önemli. Nedir bu katsayısı yüksek dersler? Türkçe, matematik, fen derslerinin kat sayısı 4 iken; diğer derslerin kat sayısı 1’dir. Yani matematikte çözdüğün 1 soru, 4 din sorusuna bedeldir. Konu eksiğin çok fazlaysa önceliğini bu yüksek katsayılı derslere vermelisin. Tabii ki diğer dersleri de hafife alma. Tüm konulara göz gezdirmek için elinden geleni yap. Son 1 ay, diğer adaylara yetişebilmek için harika bir zaman.

SINAV ANINI DÜŞÜNME

Stres, kaygı gibi duygular hata yaptırabilir. Bu yüzden kendinden emin olmalı ve heyecanını kontrol etmelisin. Normal denemelerde netlerin artıp-azalabilir. Unutma, genelde en iyi sınavın gerçek sınav olur. Uykusuzluk ve dengesiz beslenmen de dikkatini önemli ölçüde etkiler. Son 1 ayda tüm soruları gerçek sınav modunda çözmelisin.

Unutma, başarı asla vazgeçmeyenlerindir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Altay tankı ilk kez sergilenecek