Sincan Hakimi'nden Gül ve Erdoğan'a dava

Sincan Hakimi'nden Gül ve Erdoğan'a dava

25 Ağustos 2009, Salı 11:43
A A

Cumhurbaşkanı Gül’ün ‘kayıp trilyon’ davasından, Başbakan Erdoğan’ın da şehitlere ‘kelle’, Öcalan’a da ‘sayın’ dediği iddiasıyla yargılanmasına karar veren ve hakkında Adalet Bakanlığı müfettişlerince soruşturma başlatılan Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, “Beni hedef gösterdiler” diyerek, Gül ve Erdoğan hakkında 10’ar bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

‘Karar herkesi bağlar’

Avukat Baykal Doğan tarafından açılan davanın dilekçesinde, Kaçmaz’ın Abdullah Gül hakkında ‘kayıp trilyon” soruşturmasından dolayı verilen takipsizlik kararını kaldırmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı açıklamaya yer verilerek şöyle denildi: “Müvekkilim, görevi ve yetkisi dahilinde bahse konu kararı vermiştir. Müvekkilimin şahsı ve bu karar, kural olarak hiçbir şekilde eleştiriye açık değildir ve Anayasa’nın 138. maddesi gereğince herkesi bağlayan bir karardır.”

‘Hedef gösterildim’

Osman Kaçmaz, Erdoğan hakkında da 20 Mayıs 2009’da yaptığı konuşma nedeniyle 10 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde, Erdoğan’ın konuşmasında, “Gül hakkındaki kararın siyasi ve taraflı olduğunu, kendisi hakkında da siyasi karar verildiği”ni söylemek suretiyle, Kaçmaz’ı “siyasi ve taraflı hareket etmek” ile suçlayıp, kamuoyu önünde hedef gösterdiği öne sürüldü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.