Sincaplar kışa hazırlanıyor

Edirne Kent Ormanı'ndaki sincaplar yuvalarına besin depolayarak kış hazırlığı yapıyor.

23 Kasım 2021, Salı 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YİYECEK DEPOLUYORLAR

YİYECEK DEPOLUYORLAR

Meşe, söğüt, ceviz, kavak ve çeşitli yabani meyve ağaçlarının yetiştiği ormanda havaların soğumasıyla ağaçlarda sıkça görülen kahverengi sincaplar kışın hayatta kalabilmek için sonbaharda yiyecek depoluyor.

ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Ormandaki meşe ağaçlarına tırmanarak dallardaki palamutları keskin dişleriyle koparan sincaplar, hem karınlarını doyuruyor hem de palamutları yuvalarına taşıyor.

Doğal ve tarihi güzellikleriyle ön planda olan kentte, Meriç Nehri kenarında bulunan Kent Ormanı'ndaki sincapların kış hazırlığı ziyarete gelenlerin de ilgisini çekiyor.

SIK SIK GÖRÜLÜYORLAR

SIK SIK GÖRÜLÜYORLAR

Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beytullah Özkan, AA muhabirine, Avrupa sincaplarının Trakya'da da görüldüğünü belirtti.

Sık sık yiyecek toplarken görülen sincapların genelde ceviz, badem, fındıkla beslendiğini aktaran Özkan, sincaplar için tomurcuklar, mantarlar, taze ağaç kabukları, böcekler, salyangozların da önemli besin kaynaklarını oluşturduğunu vurguladı. 

"İNSANLARA YAKLAŞMIYOR"

"İNSANLARA YAKLAŞMIYOR"

Yaşamlarının çoğunu ağaçlarda geçiren sincapların yiyecek ararken toprak yüzeyine indiklerini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

"Bugünlerde Edirne'de sevimli sincapların kış hazırlığı göze çarpıyor. Edirne'deki sincaplar Avrupa'daki gibi insanlara yaklaşmıyor. Sadece yiyecek bulmak için ağaçlardan iniyor. Günün hemen hemen tamamını ağaçlarda geçiriyor. "

"GÖRME DUYULARI ÇOK GELİŞMİŞ"

"GÖRME DUYULARI ÇOK GELİŞMİŞ"

"Buldukları besinleri tek tek toprağa gömerek saklıyor ya da ağaç, duvar kovuklarına depo ediyorlar. Gündüzleri faaliyet gösteriyorlar. Görme duyuları çok gelişmiştir. En hareketli saatleri sabah ve akşam üzeredir. Kış uykusuna yatmazlar. Ömür uzunluğu 10 yıl kadardır."

AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul'da hava kirliliğinin en büyük nedeni 'trafik'