Sindirimi en kolay 10 besin

Sindirimi kolay besinler, sıkıştığımız zamanlarda yardımına koştuğumuz besinlerdir. Bazen çeşitli nedenlerden dolayı mide ve bağırsaklarımızda yaşadığımız hazımsızlık problemleri nedeniyle sindirimi hızlandırmanın yollarını arar, sindirimi en kolay besinlere yönelir, midenin en zor erittiği yiyeceklerden kaçınırız. Ancak sindirimi kolay yiyeceklere yönelmeden önce bir sorun yaşamayı beklemeyin. Daha mutlu bir mide ve bağırsak için işte sindirimi en kolay 10 besin!

04 Haziran 2020, Perşembe 16:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Muz

Muz

Muz; karbonhidrat, potasyum, mineral ve vitamin bakımından zengin bir enerji kaynağı. Muzu olgunlaşmış veya daha çiğ şekilde iki farklı türde tüketmekten hoşlananlar var. Ama sindirim kolaylığı açısından muzu olgunlaşmış haliyle tüketmek en mantıklısı. Yeşil muzlar, bağırsakta uzun süre sindirilemiyor ancak olgunlaşarak yavaş yavaş şekerlenmeye başlamış olan muzlar kolayca hazmedilerek bağırsaktaki bakterileri beslememeye destek oluyor.

Yulaf lapası

Yulaf lapası

Kahvaltılık gevrekler ve özellikle de yulaf, pişirilmeye başlandığında henüz vücudunuza girmeden bileşenlerine ayrılmaya başlıyor. Bu nedenle tüketildiğinde sindirilmesi çok kolay bir hale geliyor. Ancak yulaf lapası hazırlarken süt yerine su kullanmak önemli. Eğer bağırsak hassasiyetiniz varsa süt ürünleri bu hassasiyeti daha da keskinleştirebilir. Ayrıca yulaf lapasına eklenen fıstık ezmesinden de asidik özelliği ve sindirimi zorlaştıran yapısı nedeniyle uzak durulması tavsiye ediliyor.

 Yumurta

Yumurta

Pişmiş yumurta, sadece suda kaynatılarak pişirilmesi nedeniyle diğer yumurta çeşitlerine göre çok daha güvenli. Yumurtanın beyazı oldukça az yağ içerip kolaylıkla sindirilirken sarısı da çoğu sindirim problemi yaşayan insan tarafından tolere edilebiliyor. Bağırsak dostu pişmiş yumurtanın tadından hoşlanmıyorsanız çok az yağda tavada çırpılmış yumurta da tercih edebilirsiniz. Çünkü bu noktada önemli olan yumurtaya ne kattığınız.

Et ürünleri

Et ürünleri

Tavuk, somon, hindi gibi hayvansal gıdalar kolaylıkla sindirilmeye yatkın. İçerilerinde bulunan protein, vitamin ve mineral desteği vücuda ihtiyacı olan enerjiyi kazandırırken lif içermeyen yapıları bağırsak problemi yaşayanların herhangi bir sindirim problemi çekmemesine yardımcı oluyor. Et ürünlerinin nasıl pişirildiği de bu noktada çok önemli. Uzmanlar tarafından hızlı sindirim için kızartma yerine haşlama yöntemlerinin tercih edilmesi tavsiye ediliyor.


Pişmiş sebze

Pişmiş sebze

Çiğ sebzeler yüksek oranda lif içerdiği için herhangi bir hazımsızlık halinde sebzeleri çiğ tüketmekten kaçınmak gerek. Örneğin 130 gramlık çiğ havuç 4 gram lif içerirken aynı orandaki haşlanmış havuç sadece 2 gram lif içeriyor. Bu nedenle hassasiyet gösteren bağırsakları dengelemek için düşük lif içeren sebzelere yönelmek ve sebzeleri lif kaybına uğratmaya yardımcı olan haşlama yöntemlerini tercih etmek önemli. Kabukları soyulmuş patates haşlaması ve pişmiş domates sosu düşük lifli sebzeler için harika iki örnek!

 Elma püresi

Elma püresi

Hem tatlı ihtiyacınızı karşılayan hem de besin değerleriyle vücudunuzu destekleyen elma püresi de yulaf lapasında olduğu gibi pişme sırasında bileşenlerine ayrılıyor. Bu sayede vücudumuz tarafından daha kolay sindirilebilir hale gelerek bağırsak dengesini korumaya yardımcı oluyor. Çiğ elmaya oranla çok daha kolay hazmedilen elma püresi, içerisinde bulunan pektin isimli kolay çözünür lif sayesinde de ishal problemlerine iyi geliyor.


Yoğurt

Yoğurt

Bağırsaklarınız için yararlı bakteriler içeren yoğurt antibiyotiklerin neden olduğu ishallere, şişkinliğe ve kilo vermeye yardımcı bir yiyecektir. Laktoz hassasiyeti olan kişilerin az miktarda tüketilmesi önerilir.

Çorbalar

Çorbalar

Haşlanmış sebzeler, et ya da tavuk suyuyla yapabileceğiniz çorbalar blenderdan da geçirilince midenizi ve bağırsaklarınızı yormadan sizi rahatlatan ve doyuran bir yiyecek olacaktır.

Ayva

Ayva

Kalorisi düşük ama lif oranı çok yüksek olan ayva da sindirimi kolay bir yiyecektir. Diğer mevsimlere göre daha az hareket ettiğimiz kış mevsiminde ayva kilo vermeye yardımcı, mide ve bağırsak sistemine dost bir besindir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ay çekirdeğinin kilo almaya etkisi nedir?