Sinop'tan Uzakdoğu'ya 4 milyon dolarlık salyangoz

Sinop'tan Uzakdoğu'ya 4 milyon dolarlık salyangoz

Sinop Dikmen'de faaliyet gösteren salyangoz işleme fabrikalarından Çin, Kore, Tayland ve Japonya gibi Uzakdoğu ülkelerine bir yıl içinde 4 milyon dolarlık deniz salyangozu ihracatı yapıldı

12 Aralık 2013, Perşembe 12:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Unutkanlığı gidermesinin yanı sıra cinsel gücü arttırıcı besin maddesi olduğu ileri sürülen deniz salyangozu için Uzakdoğu ülkeleri gözünü Karadeniz’e dikti. 

Protein ve içerdiği genetik özellikler bakımından tercih edilen ’Karadeniz salyangozu’, Çin başta olmak üzere Japonya ve Güney Kore ile birçok Uzakdoğu ülkesinin lüks lokantalarında müşterilere sunuluyor.

Sinoplu balıkçılar tarafından algarna ve benzeri yöntemlerle avlanan salyangozlar, daha sonra Dikmen'de faaliyet gösteren salyangoz işleme tesislerinde yıkama, haşlama ünitelerinden geçiriliyor. Hijyenik şartlarda kabuklarından ayıklanan salyangozlar, tekrar yıkama ve eleme ünitelerine alınıp preslenip şoklandıktan sonra TIR’lara yüklenerek Uzakdoğu ülkelerine gönderiliyor.

Son yıllarda deniz salyangozu ihracatında ciddi bir artış olduğunu belirten Saraçoğulları "Türkiye’nin ihraç ettiği en önemli su ürünlerinden biri de deniz salyangozudur. İlimizde salyangoz ihracatı yapan iki tane firmamız var. Son yıllarda deniz salyangozu özellikle ekonomik balık stoklarının azalması sonucu küçük balıkçılar için alternatif bir gelir kaynağı haline geldi. Balıkçılarımız deniz sıcaklığının durumuna göre sonbahar ve ilkbaharda iki dönem olarak yoğun şekilde avcılık gerçekleştiriyorlar" dedi.

Songül KORKMAZ/ SİNOP,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zamlı sosyal yardımlar! Genç-yaşlı milyonları ilgilendiriyor!