Sinsi sinsi ilerliyor! Kronik böbrek hastalığının en önemli belirtisiymiş!

Kronik böbrek hastalığı toplumda çok yaygın olan aynı zamanda da geç fark edilen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde pek çok kişi bu hastalığın farkında değildir. Yapılan araştırmalara göre kronik böbrek hastalarının sadece yüzde 10'u bu rahatsızlığın farkındadır. Kronik böbrek hastalığı olanlar genellikle böbrek rahatsızlığını hastalığın son evrelerine geldiklerinde fark ederler.

10 Ocak 2022, Pazartesi 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Böbrek rahatsızlığı doktorun teşhisi ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olmasına rağmen kendinizde fark ettiğiniz bazı durumlar hastalığın habercisi olabilir.

–YORGUN VE BİTKİN HİSSEDİYORSANIZ:

Börek işlevlerinde azalma olduğunda k-an temizlenemez ve k-anda bulunan zararlı maddeler artar. Bu da kişilerde halsizliği neden olur. Bunun dışında böbrek hastalığı k-ansızlığa bu da halsizliği neden olur.

UYUYAMIYORSANIZ:

UYUYAMIYORSANIZ:

Böbrekler kanı yeteri kadar temizleyemediği zaman zararlı maddeler k-ana geçmeye başlar, bu durumda beraberinde uyuyamama sorununu getirir.

CİLDİNİZ KURUYORSA VE KAŞINIYORSA:

CİLDİNİZ KURUYORSA VE KAŞINIYORSA:

Böbrekler kandaki mineral ve besin dengesini sağlayamadığında ciltte kuruluğa ve kaşıntıya sebep olur.

SIK İDRARA ÇIKIYORSANIZ:

Böbreklerdeki filtrelerin hasar görmesi sık idrara çıkmanıza neden olur. Özellikle geceleri idrara çıkmak böbrek hastalığının habercisi olabilir.

İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ:

Böbreklerdeki filtrelerde hasar meydana geldiğinde k-an hücreleri idrar yollarına karışmaya başlar. İdrardan k-an gelmesi böbreklerin düzenli çalışmadığına işaret olabileceği gibi çeşitli enfeksiyonlarında varlığına işarettir.

GÖZLERİNİZİN ETRAFINDA İNMEYEN ŞİŞLİK VARSA

GÖZLERİNİZİN ETRAFINDA İNMEYEN ŞİŞLİK VARSA

Gözlerinizin etrafında oluşan şişlikler geçmek bilmiyorsa bu bir böbrek rahatsızlığının işareti olabilir. Bu gibi göz şişlikleri vücutta tutulması gereken proteinin idrar yoluyla dışarı atıldığının işaretidir.

AYAK BİLEKLERİNİZ ŞİŞİYORSA:

AYAK BİLEKLERİNİZ ŞİŞİYORSA:

Böbrek işlevleri azaldığında vücutta sodyum tutulması yaşanır. Bu tutulmada ellerde ve ayaklarda şişmelere neden olur.

İŞTAHINIZ AZALDIYSA:

Bu durum çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış olabilir. Ancak bu durum aynı zamanda bir böbrek rahatsızlığının da sonucudur.

KASLARINIZA KRAMP GİRİYORSA:

Böbrek yetmezliği vücutta bulunan mineral ve sıvı dengesizliği böbrek işlevlerinin bozulmasının bir sonucudur. Kalsiyum ve fosfor düştüğünde kaslarda ağrı ve kramplar oluşur.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beyni aktif ve dinç tutan yiyecekler açıklandı