Sion, maaş indirimine gitmeyen 8 futbolcusunu takımdan gönderdi

Corona virüs salgını nedeniyle tüm dünyada futbol organizasyonları geçici olarak durduruldu. Belarus hariç tüm ülkelerde ligler ertelendi ve futbolcular, evlerinde kendilerini güvenli bölgede tutuyor. Kulüpler ise bu süreçte maliyeti azaltmaya çalışıyor. İsviçre'nin Sion kulübü bıu doğrultuda indirimi kabul etmeyen oyuncularıyla yollarını ayırdı.

20 Mart 2020, Cuma 11:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kulüpler corona virüs nedeniyle maddi olarak zor bir dönemden geçiyor. Yayın gelirlerinin sekteye uğraması, taraftar ve tribün gelirlerinin durması, lisanslı ürün satışlarının azalması ve en büyük gider olan futbolcu maaşları, kulüplerin belini bükmüş durumda.

Bu nedenle birçok kulüp, oyuncularından maaş indirimi talep ediyor. Maç veya antrenmanın olmadığı bu dönemde futbolcularından anlayış bekleyen maddi çıkmazdaki kulüpler, futbolun başındaki isimlerden de destek görüyor.

İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina, böyle bir dönemde futbolcu maaşlarında indirime gidilmesinin absürt bir durum olmayacağını söyledi.

İtalya Futbolcular Birliği Başkanı Damiano Tomassi de futbolcuların haklarını koruyan bir kuruluşu yönetmesine rağmen, futbol ekonomisinin devamlılığını sağlamak için fedakarlık yapılması gerektiğini açıkladı.

İlk adım İskoçya ve İsviçre'den

İlk adım İskoçya ve İsviçre'den

İskoçya'nın Hearts kulübü, nisan ayı itibarıyla futbolcuların, teknik ekibin ve kulüp personelinin maaşında yüzde 50 indirime gidileceğini açıkladı.

İsviçre ligi ekiplerinden Sion ise futbolcuların bu zorlu süreçte alacağı maksimum maaşı, ülkenin asgari ücreti olan 11 bin 700 euro olarak belirledi. Sion oldukça katı davranarak karara itiraz eden 8 futbolcusuyla yolları ayırdı.

Türk futbolcu Salih Uçan da bir dönem Sion'da oynamıştı.

Türkiye'de neler olacak?

Türkiye'de neler olacak?

Oyuncu maaşlarının en yüksek olduğu ülkelerden Türkiye'de ise ligler henüz ertelendi. Futbolcuların maaş indirimi konusunun gündeme gelip gelmeyeceği bilinmezken özellikle finansal fair-play ile başı dertte olan ve gelirleri sekteye uğrayan kulüplerin, bu konuda girişim yapma ihtimali yüksek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Henry Onyekuru'nun çocukları İstanbul'da okula başladı