Sırasıyla en çok E vitamini içeren besinler

Güzelliğinizi doğal yollarla teşvik edin. 'Güzellik vitamini' olarak adlandırılan ve sıklıkla yaşlanma karşıtı kozmetiklere eklenen E vitamini içeren 10 besinle cildinizi içerden besleyin. Kısa zamanda farkı hissedeceksiniz.

30 Ekim 2021, Cumartesi 14:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

E vitamini güçlü bir antioksidandır. Saçları ve tırnakları güçlendirir ve cildin erken yaşlanmasını önler. Bu nedenle genellikle "güzellik vitamini" olarak adlandırılır ve yaşlanma karşıtı kozmetiklere eklenir.

Bir yetişkin için önerilen günlük E vitamini miktarı 15 mg'dır. Gebe kadınlar için yaklaşık olarak aynı miktar gereklidir ve emzirme döneminde E vitamini ihtiyacı günde 17-19 mg'a çıkar.

E vitamini vücutta antioksidan görevi gören bir besindir. Bazı gıdalarda doğal olarak bulunur ve bazen diğerlerine eklenir.

E vitamini 8 kimyasal formda bulunur. Alfa-tokoferol, insanların diyet gereksinimlerini en iyi karşılayan formdur.

  • E vitamini hücre yıkımına sebep olan oksidatif stresi azaltır.

Muhtemelen bisikletinizde veya arabanızda pas görmüşsünüzdür. Hücreler serbest radikaller adı verilen moleküllere maruz kaldığında vücudunuzda benzer bir oksidasyon süreci ve hızlandırılmış yaşlanma meydana gelir. E vitamini bu süreçle savaşan en önemli vitaminlerdendir.

  • Osteoartrit semptomlarını hafifletebilir

Osteoartrit , ağrı ve sertlik ile sonuçlanan eklemlerin dejenerasyonunu içeren kronik bir durumdur. Araştırmacılar, E vitamini takviyesi ve osteoartrit semptomlarını incelediler ve sonucu olumlu buldular.

  • Diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir

E vitamini takviyesi ve diyabet (tip 1 ve 2) ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır ve E vitamininin hastalığın başlangıcını geciktirmeye ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

  • Cildiniz için çok faydalıdır

E vitamini, olgun görünümlü ciltler için kozmetikte yaygın bir bileşendir ve genellikle yara iyileşmesi için oluşturulan ürünlerde kullanılır .E vitamini vücudun oksidatif strese karşı korunma sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.

İşte en çok E vitamini içeren 10 besin:


BROKOLİ E VİTAMİNİ İÇERİĞİ

BROKOLİ E VİTAMİNİ İÇERİĞİ

Brokoli, en iyi doğal detoks ürünlerindne biri olarak kabul edilir. Toksinleri, fazla şekeri, kolesterolü ve kanserojenleri vücuttan uzaklaştırır. Ayrıca brokoli çok fazla E vitamini içerir. 100 gr brokoli, günlük E vitamini değerinin yüzde 10'unu karşılar.

Çiğ olarak tüketilebilir, ancak hafif bir ısıl işlemden sonra daha da sağlıklı hale gelir. Vücudu vitaminlerle doldurmak için brokoliyi 5-10 dakikadan fazla buharda pişirmeyin.

MANGO GÜNLÜK E VİTAMİNİ İHTİYAVININ %12'SİNİ KARŞILAR

MANGO GÜNLÜK E VİTAMİNİ İHTİYAVININ %12'SİNİ KARŞILAR

Mangolar iyi bir E vitamini kaynağıdır. Yarım mango 1.5 mg E vitamini içerir. Bu, günlük değerin yüzde 10'udur. Hemen hemen her markette sulu ve aromatik bir mango bulunabilir. Bir mango seçerken, kabuğunun durumuna dikkat ettiğinizden emin olun. Üzerinde herhangi bir hasar olmamalıdır. Ancak meyveye bastırmamalısınız, olgunlaşmamış meyveler yaralanır ve çürümeye başlar.

ÇAM FISTIĞI E VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLERDENDİR

ÇAM FISTIĞI E VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLERDENDİR

Badem gibi çam fıstığı da mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Bir avuç çam fıstığı, günlük ihtiyacın yüzde 18'ini karşılayan 2.7 mg E vitamini içerir. Ayrıca bu kuru yemişler magnezyum ve fosfor açısından da zengindir. Bu mineraller kemikleri güçlendirir, enerji metabolizmasını iyileştirir ve performansı artırır.

Çam fıstığında ayrıca çok fazla A vitamini vardır. Yağda çözünür, bu nedenle E vitamini ile iyi çalışır. Yine de bu kuru yemişleri tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır. Kalorileri yüksektir.

AVOKADODA E VİTAMİNİ DE VAR

AVOKADODA E VİTAMİNİ DE VAR

E vitamini için günlük değerinizin yüzde 14'ünü almak ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamak için öğününüzü yarım orta boy avokado ile destekleyin.

Bir salataya ekleyebilir, tost üzerine sürebilir, sos haline getirebilir ve tatlı bir kremaya dönüştürebilirsiniz. Veya avokadoyu ortadan ikiye kesin, çekirdeğini çıkarın, üzerine limon suyu, tuz ekleyin ve taze çekilmiş karabiber serpin. Yağ oranı yüksek olmasına rağmen avokado sağlıklıdır ve araştırmalar, avokadoyu diyetinize dahil etmenin daha az kalori tüketmenize ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

ELBETTE SOMON

ELBETTE SOMON

Somon E vitamini ile doludur. 200 gramlık bir somon, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde 16'sını sağlar. Somon, aynı zamanda omega 3 ve omega 6 yağ asitleri miktarında da liderlerden biridir. Vücudumuz bunları kendi başına sentezleyemez. Bu maddelerin eksikliği ile saçlar matlaşır ve kurur ve cilt incelir. Ancak aklınızda bulundurun: Somon, sık tüketim için iyi değildir. Denizdeki zehirli maddeleri biriktirebilir. Uzmanlar bu balığı haftada iki defadan fazla yememeyi tavsiye ediyor.


DOLMALI BİBER

DOLMALI BİBER

Sadece bir orta boy dolmalık biber, günlük E vitamini değerinin yüzde 13'ünü karşılar. Ayrıca, kan damarlarının duvarlarını güçlendiren nadir bulunan P vitamininin günlük dozunu içerir. Ve C vitamini miktarı açısından bu sebze portakal ve limonu geride bırakıyor.

Günlük diyetinize dolmalık biber eklerseniz, bağırsak floranızı eski haline getirebilir, kan basıncını düşürebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Dolmalık biber seçerken, kabuğuna dikkatlice bakın. Üzerinde ne kadar az hasar ve ezik varsa, vitaminler o kadar iyi korunur.

ORGANİK SADE FISTIK EZMESİ

ORGANİK SADE FISTIK EZMESİ

Fıstık ezmesi dengeli bir enerji kaynağıdır. Fıstık ezmeleri yüzde 25 sindirilebilir protein ve sadece yüzde 20 karbonhidrattır. Bu, düşük karbonhidratlı diyet dönemlerinde fıstık ezmesinin tüketilmesine izin verir.

Ayrıca E vitamini açısından da zengindir. 100 gr fıstık ezmesi, E vitamininin günlük değerinin yüzde 45'ini karşılar. Yer fıstığını bir karıştırıcıda 10-15 dakika öğütün. İsterseniz tuz, bal veya bitter çikolata ekleyin.

AY ÇEKİRDEĞİ GÜÇLÜ BİR E VİTAMİNİ KAYNAĞI

AY ÇEKİRDEĞİ GÜÇLÜ BİR E VİTAMİNİ KAYNAĞI

Sadece 43 gram ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacının yarısından fazlasını giderir.

Kötü kolesterol içermemelerine rağmen yüzde 80'e yakın yağ içerirler ve büyük besin değerlerine sahiptirler.

En iyi şekilde yararlanmak için beslenme uzmanları çiğ, soyulmamış ay çekirdeği almanızı önerir. Kabukları olmadan daha kötü depolanırlar ve kavrulduklarında vitamin kaybederler ve boş kalori kaynağına dönüşürler.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Soğuk havalarda cilt bariyerini güçlendiren basit önlemler