SIRMA'nın karantina dönemi ürünü “How Could We Ever Know” çıktı

New York’ta yaşayan Türk sanatçı SIRMA’nın İstanbul’daki ailesinin evinde yarattığı yeni şarkısı, “How Could We Ever Know”, şimdi tüm dijital platformlarda! SIRMA'nın müzikal hayatına birlikte göz atalım.

04 Mayıs 2020, Pazartesi 16:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
“How Could We Ever Know” çıktı!

“How Could We Ever Know” çıktı!

İstanbul’da doğup büyüyen, on yılı aşkın bir süredir de Amerika’da yaşayan vokalist, şarkı yazarı, yapımcı ve ses mühendisi SIRMA, Mart’ta Sonar İstanbul festivali kapsamında vokal prodüksiyon tekniklerini konu alan bir sunum yapmak üzere Türkiye’ye gelmişti. Pandemi sebebiyle bir süre New York’a dönmeme kararı alan sanatçı, stüdyosundan uzak olmasına rağmen, aile evinde kısıtlı imkanlarla yarattığı şarkısı “How Could We Ever Know”u müzikseverlerle buluşturmaya karar verdi.

Şarkıyı baştan sona bir günde yarattı

Şarkıyı baştan sona bir günde yarattı

SIRMA, parçanın yapım aşamasını şu sözlerle anlatıyor

Şarkıyı baştan sona bir günde yarattım; bu benim için bir rekor. Normalde çalışırken detaylara takılıp vakit kaybedebiliyorum, ama bu sefer hedef bambaşkaydı… Yapımcı Mustafa Başal, Twitch yayınına konuk olduğum sırada, beni bir organizasyona davet etti. Dedi ki, “4 yapımcı bir araya geliyoruz, birkaç saniyelik bir kaydı kullanarak 24 saat içerisinde sıfırdan birer şarkı yaratıyoruz. Sonra şarkılarımızı nasıl yarattığımızı, çektiğimiz video’larla anlatıyoruz.” Gönderdiği kaydı, yani sample’ı, biz katılımcı yapımcılar olarak Mustafa gönderene kadar duymadık. Sample tahminimce trompet-trombon enstrümanlarından oluşan çok sesli bir kayıttı. Bir de kesip biçilmiş erkek vokal alıntıları mevcuttu. O sample’ı manipüle ederek, melodisini, ses dizaynını geliştirerek ilerledim ve bu şarkıyı yarattım. Düzenlemesini yaparken bir yandan da sözleri yazmaya devam ettim, en son da vokal kayıtlarını aldım.


"Sürekli fikir değiştirdim"

"Sürekli fikir değiştirdim"

Yaratım süreci zahmetsiz ve doğal gelişti; şarkıyı yaparken benim için zaman durmuş gibiydi. Parçayı yayınlamaya karar verince, sonraki günlerde mix ve mastering işlemlerinde son dokunuşları yapmaya devam ettim, ama dürüst olmak gerekirse zorlandım. Stüdyo monitörlerim bile yok burada; normalde kayıt aldığım ekipmanların kalitesinden çok uzak bir mikrofon ve ses kartıyla çalışmak zorunda kaldım. Mix’in son hali konusunda sürekli fikir değiştirdim, kulaklarımı çok sorguladım. Ama bir yandan da ortaya güzel bir iş çıkarabileceğime inanıyordum. Yıllardır koşullar ne olursa olsun, nerede olursam olayım, tek başıma şarkılarımı üretebilmek adına, daima kendimi geliştirmek için çalışıyorum. Bugüne kadarki birikimim, tecrübelerim özellikle bu şarkıda ortaya çıktı. Ben de bir müzisyen olarak geldiğim son noktayı görmüş oldum.”

 'How Could We Ever Know'u nasıl yarattığını anlatacak

'How Could We Ever Know'u nasıl yarattığını anlatacak

Vokalleri, müziği, sözleri, düzenlemesi, mix’i ve mastering’i SIRMA’ya ait olan “How Could We Ever Know” sade altyapısıyla batı trendlerine göz kırpsa da, sanatçının kendine özgü eklektik alternatif elektronik pop tarzından şaşmadığının da bir göstergesi. SIRMA, “How Could We Ever Know”u piyasaya sürdükten hemen sonra, şarkının yaratılış sürecini detaylı olarak anlattığı İngilizce ve Türkçe video’ları da YouTube kanalında paylaşacak. SIRMA’nın YouTube kanalına, buradan adresinden ulaşabilirsiniz.

SIRMA, yayınlayacağı video’ları şu sözlerle anlatıyor:

Apple’ın Logic Pro X programını kullanarak yaptım bu şarkıyı. Zaten hemen hemen bütün şarkılarımı Logic’te yapıyorum ve kaydediyorum. Bilgisayarım benim için taşınabilir bir stüdyo gibi adeta. Müziğimi nasıl yazdığıma, kaydettiğime, düzenlediğime ve mix’lediğime dair sık sık sorular geliyor, özellikle de yeni müzisyenlerden. Ben de eve tıkılıp kaldığımız şu günlerde, “How Could We Ever Know”un analizi üzerinden, yapımcılığa heveslenen şarkı yazarlarına ilham vermek istedim.

SIRMA kimdir?

SIRMA kimdir?

Robert Kolej’den mezun olduktan sonra, Berklee College of Music’te burslu eğitim almak üzere ABD’ye gitti ve üniversite eğitimini tamamlamasının ardından da New York’a yerleşti. Halen üstün yetenek vizesiyle kendisine yer açtığı Amerikan müzik endüstrisinde vokalist, şarkı yazarı, aranjör, prodüktör ve ses mühendisi olarak çalışmalarını sürdürüyor. SIRMA, solo kariyerinin ilk adımlarını, şimdi dünyaca ünlü bir DJ olan Illenium ile birlikte attı. İkilinin birlikte yayınladıkları “Drop Our Hearts” ve “Drop Our Hearts (Part II)” isimli teklilerden sonra SIRMA, kendi şarkılarının üzerinde çalışmaya başladı. İlk EP’si “To Love”dan sonra ilk Türkçe şarkısı “Belki Bir Gün” ile Türkiye’de de dikkatleri üzerine çekerek, Spotify Viral 50 Türkiye listesine 3. sıradan giriş yaptı. Bu başarılı çıkışın ardından yayınladığı “Coming Undone” adlı teklisi ise Apple Music’in Beats 1 radyosunda yayınlanarak, global bir statüye ulaştı.

Son zamanlarda kendi uzmanlık alanlarında eğitmenlik çalışmalarına da ağırlık veren SIRMA, Amerika çıkışlı internet müzik okulu Soundfly’dan gelen teklif üzerine, 2019 yılı boyunca kurgusunu ve içeriğini bizzat hazırladığı ve hem yazılı hem de görüntülü olarak anlatıcılığını üstlendiği, Modern Pop Vokal Prodüksiyonu dersine odaklandı. Bu altı haftalık interaktif kurs ile Ekim ayından itibaren eğitim vermeye başlayan SIRMA, dersin içeriğini kendi şarkılarıyla bezemiş olmanın ve ev stüdyosundaki çalışma süreçlerini, deneyimlerini paylaşması için kendisine böyle bir fırsat sunulmasının gurur ve heyecanını yaşıyor.

DJ Alban Chela ile çalıştı

DJ Alban Chela ile çalıştı

2019’da çıkardığı “Put Your Faith In Me” ve “Bizden Önce” isimli şarkıları takiben “On” ve “24 Hours”u yayınlayan SIRMA’nın bu yılki ilk çalışması, Arnavut yapımcı ve DJ Alban Chela ile birlikte yarattığı şarkısı, “You’re My Reason Now”. 13 Nisan’da Magic Records etiketiyle yayınlanan Chill Trap tarzındaki şarkı, ünlü müzik şirketi Trap Nation’ın Spotify çalma listesine girerek dikkatleri üzerine çekti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni başlayanlar için 10 harika anime