Siroz nasıl anlaşılır? Sirozdan korunma yolları

Kendini  yorgunluk, çabuk yorulma, iştahsızlık, sarılık, kaşıntı, bulantı, aşırı gaz birikimi ile belli eden siroz, özellikle bacaklarda ve karında şişkinlik, kabızlık ve erkeklerde göğüs büyümesine yol açıyor

08 Eylül 2017, Cuma 11:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sirozun hasta tarafından oldukça geç dönemde fark edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, "Hastanın karnı su toplar, sarılık ortaya çıkar, ellerdeki kas tabakalarında erimeler başlar, erkeklerde göğüsler büyümeye başlar. Hastalık o zaman tespit edilebilir" dedi.

Sirozun geri dönüşü olmayan bir hastalık olduğunun altını çizen Gümürdülü, "Siroz olmamak için nedenini ortadan kaldırmalıyız. Siroz olduktan sonra da çıkan bulgulara göre tedaviler uygulanmalı. Karnı su toplamışsa idrar söktürücüler verilmeli; komaya girmişse, komayı ortadan kaldıracak ilaçlar veya yöntemler uygulanmalı.

En ileri dönemde ise, artık ülkemiz bunun en iyi uygulandığı ülkelerden bir tanesi; karaciğer nakli yapılabiliyor. Bu dediklerim ileri evreler için geçerli" diye konuştu.

BULAŞICI SARILIKLAR İLK SIRADA

BULAŞICI SARILIKLAR İLK SIRADA

Ülkemizde sirozun en sık karşılaşılan nedenleri arasında "bulaşıcı sarılık" denilen hepatit B ve C’nin ilk sırada geldiğini, ikinci nedenin ise karaciğer yağlanması ile oluşan hastalıklar grubu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, şunları söyledi:

Siroz özellikle Batı ülkelerinde ölümcül hastalıklar arasında ilk 10’da yer alıyor. Nedeni büyük ölçüde alkol tüketimi olarak belirlenmiş Ancak alkol tüketiminin neden olduğu siroz vakası, Batı ülkelerine göre bizde daha azdır. Siroz hastalığı oluşana kadar, siroza ait hiçbir bulgu olmaz. Bu çok önemlidir.

Eğer bir kimse hepatit hastası ise mutlaka tedavi olmalı, yoksa ileride siroza dönüşecektir. Şeker hastalığı varsa karaciğer testleri mutlaka takip edilmeli, yüksek olduğunda tedavi altına alınmalı."

ALKOL KULLANANLARDA RİSK FAZLA

ALKOL KULLANANLARDA RİSK FAZLA

Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, karaciğerin etkisiz hale getirebileceği alkol miktarı sınırlı olduğundan fazla veya sürekli alınan alkolün karaciğere büyük hasar verdiğini ifade ederek "Tabii ki her alkol alan kişide siroz gelişmez. Uzun süre veya fazla miktarda kullanıma göre dönülemez karaciğer hasarı riski çok yüksektir.

Hiçbir belirti göstermediği için alkolün karaciğere verdiği zarar çok geç fark edilir. Şikayetler ortaya çıktığında ise yapacak bir şey kalmamıştır.

Düzenli kontroller ile siroz erken teşhis edilebilir, alkol kullanımı bırakılır ve gerekli tedavi ile birlikte karaciğer hücreleri kendini yenileyebilir" dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kadınlarda ve erkeklerde kalp krizi belirtileri