Sirozu immünoterapi ile yendi (İmmünoterapi nedir?)

9 yıldır Primer Biliyer Siroz Hastalığı ile mücadele eden 51 yaşındaki stilist Selma Şengül’ün yüzü güldü. Bağışıklığı destekleyen ve vücudu eğiten bir tedavi şekli olan immunoterapi ile sağlığına kavuşmayı başardı

17 Nisan 2018, Salı 17:41
A A
Verdiği 9 yıllık mücadeleyi anlatan Selma Şengül, “Hastalığın ilerlemesi engellenemediği için hep araştırma içindeydim. Bir dönem doktorumun tavsiyesi ile bitki kürleri de kullandım. Amerika’daki doktor bir akrabamız hem bitkisel hem de tıbbi tedavi kullanabileceğimi ve orada yaygın olan immunoterapi yöntemini araştırmamı tavsiye etti. Araştırmalarım sonucunda Türkiye’de de bir immünoterapi kliniği olduğunu öğrendim. Bir yıl önce de immünoterapi tedavisine başladım. Diyete çok sıkı bir şekilde uydum, tedaviyi hiç aksatmadımç Nitekim son raporumda sirozu tamamen yendiğimi gördüm. Sevinçten 3 gün uyumadım. Hayati riski bulunan ve neredeyse yerinden kalkamayan biri için bu bir mucizeydi. Çok tehlikeli bir hastalık çünkü,Allah kimseye göstermesin. Hayata daha sıkı bağlandım artık. Emekli olmaya ve çocuklarımla, ailemle daha çok vakit geçirmeye karar verdim. Bol bol geziyoruz, iş yoğunluğundan vakit bulamadığım birçok şeyi artık yapıyorum. Bu hastalık bana hayatın tadını çıkarmam gerektiğini öğretti” dedi.


SJÖRGEN SENDROMU VE ALERJİLERİNİ DE YENDİ


Hastayı değerlendiren ve uygulanan tedavi yöntemine değinen İç Hastalıkları ve İmmunoterapi Uzmanı Dr.Ülkü Görmez "Bu tedavi tamamen kişiye özel olarak planlanıyor. Kişiyi bizzat inceliyoruz. Altta yatan, otoimmüniteyi tetikleyen bağışıklıktaki sorunları inceliyoruz. Daha sonrasında tanılar koyuyoruz. Bunlar kişiye özel tanılar oluyor. Bundan sonra da onarma tedavisine geçiyoruz. Otoimmünite bağışıklığın kendi kendine saldırısı ile oluşan bir hastalık. Yalnız çok enteresan iki ucu var. Bağışıklıkta otoimmünite hastasının hem bağışıklığının zayıf olduğu noktalar var hem de  saldırdığı noktalar var. Her iki tarafı da tamir etmeniz gerekiyor. O yüzden de mutlaka doğru tanıların konulması çok önemli. Doğru tanıları koyduktan sonra hasta da uyumluysa işimiz çok kolaylaşıyor. Selma Hanım gerçekten tedavisi süresince çok uyumluydu. Diyetini çok iyi yapt,  ilaçlarını kullandı ve  kontrollerini hiç aksatmadı. Dolayısı ile başarılı sonuca ulaştı. Sirozu yendi ama aynı zamanda Sjögren Sendromu hastasıydı. Onu da yendi. Gastroentoloji hocamızla da durumunu teyit ettik. Bağırsak florası, bağırsak fonksiyon bozuklukları tamamen normale döndü. Bütün testlerinde çok ciddi düzelmeleri oldu. Çok ciddi yol kat etti. Histamin alerjisini de yendi. Glüten duyarlılığı çok az kaldı. Tedavisinin sonlarına geldik. Bundan sonra sadece bazı özel koruyucu sağlık ve yaşam öneri ile hayatına devam edecek. Ömür boyu immünoterapi almasına gerek yok” şeklinde konuştu.
 

İMMÜNOTERAPİ NEDİR?


İmmünoterapi, bağışıklık sisteminin tedavi edilmesi demektir. İmmünoterapi kimyasal ilaçlardan farklı olarak vücudun iç dengelerini yeniden düzenleme amacı güderek uygulanır. Sık geçirilen gribal enfeksiyon, ağır kanser hastalıkları, romatizmal hastalıklar, sık çıkan oral aftlar uçuklar gibi durumların tümünde bağışıklık sistemi bozulmuştur. Uyku düzensizlikleri de bağışıklığın bozulmasında en önemli nedendir çünkü gece uykumuzda salınan hormonlar bizi sağlıklı kılar. Hemen tüm hastalıkların zemininde bağışıklık sistemi temelde etkilendiği ve aktive olduğu için immünoterapinin etkin kullanımı aslında birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.