Sırrı Süreyya Önder için 40 yıl hapis istendi

Sırrı Süreyya Önder için 40 yıl hapis istendi

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder geçen 4 kasımda, tutuklanan 10 HDP'li milletvekili ile birlikte gözaltına alınmıştı. Adli kontrolle serbest kalan önder hakkında 40 yıl hapis istemiyle dava açıldı

08 Aralık 2016, Perşembe 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen 86 sayfalık iddianamede, Sırrı Süreyya Önder’in 26 Aralık 2015 günü Diyarbakır’da yapılan Demokratik Toplum Kongresi Genel Kurul toplantısında örgüt talimatı ile konuşma yaptığı ileri sürüldü. Sırrı Süreyya Önder’in DTK kongresinde yaptığı konuşmanın ’Örgüt üyeliği’ ve ’Örgüt propagandası’ suçlarını oluşturduğu kaydedilen iddianamede konuşmanın ayrıca ’Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik suçunu’ da kapsadığı öne sürüldü.
 


'KANDİL FOTOĞRAFI' ÖRGÜT PROPAGANDASI SAYILDISırrı Süreyya Önder’in çözüm süreci döneminde, İmralı heyeti üyesi olarak Kandil’de görüştüğü KCK yöneticileriyle çektirdiği ve basına yansıyan fotoğraflarla ilgili Bursa’da yaşayan bir vatandaşın yaptığı şikayete dikkat çeken savcı, şüphelinin cebir, şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgütün propagandası yaptığı hususunda herhangi bir tereddüt bulunmadığını kaydetti.
 

NEVRUZ KONUŞMASI DA İDDİANAMEDEŞüphelinin 21 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır’da düzenlenen Nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmanın içeriğinin de suç oluşturduğunu belirten savcı, Önder’in yaptığı konuşma ile Abdullah Öcalan’a bağlılığını açıkça dile getirdiği, bölgedeki kamu düzeninin ancak Abdullah Öcalan’ın fikirleriyle sağlanabileceğini açıkladığını ifade etti.

Önder’in bölücü terör örgütünün suç içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde konuşma yapmak suretiyle bölücü terör örgütünün propagandasını yaptığını belirten savcı, şüphelinin 40 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Felat BOZARSLAN / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Akar ve komutanlar Kaş'ta! " İyi komşuluktan yanayız"