Şişme kaydırağı patlayınca uçak seferden çekildi

Türk Hava Yolları’nın (THY)  saat 08.00’de gerçekleştirilecek İstanbul-Üsküp seferine hazırlanan uçağın kanat üzerinde yer alan ve yolcuların acil çıkışlarında kullandıkları şişme kaydırak sistemi patladı. Bunun üzerine uçak seferden çekildi. Yolcular başka bir uçakta Üsküp’e gönderildi

19 Ekim 2016, Çarşamba 10:38 Son Güncelleme:
A A
Şişme kaydırağı patlayınca uçak seferden çekildi
Atatürk Havalimanı'ndan kalkarak İstanbul’dan Üsküp’e gidecek olan TK-1003 sefer sayılı Airbus A 320 tipi TC-JPD kuyruk tescilli uçak, saat  07.30’da yolcu almaya başladı.

Açık park pozisyonunda olan THY uçağına yolcuların bir bölümü bindiği sırada, acil çıkışın bulunduğu yerdeki 'slide’ adı verilen ve tahliye için kullanılan plastik şişme kaydırak aniden patladı.

Bunun üzerine uçaktaki yolcular tahliye edilerek terminale taşındı.  Yolcular gecikmeli olarak başka bir uçakla Üsküp'e gönderildi.
 

SLIDE SİSTEMİ NEDİR?Slide sistemi, kalkış öncesinde yaşanabilecek acil duruma hazırlık amacıyla kabin ekibi tarafından hazır hale getirilir. Tahliye başladığında acil çıkış kapıları açıldığında slide patlayarak şişer. Yolcular bunun üzerinden kayarak uçağı terk eder.
Slide’ın patlama nedenleri arasında teknik arızanın yanı sıra yanlışlıkla aktif hale getirilmesi de yer alıyor. Slide’ı patlayan uçağın o sistemi sökülüyor. Yetkili teknisyenler tarafından katlanan slide, özel kutusuna yerleştiriliyor.

Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çavuşoğlu: AB'den 3 milyar lira daha alacağımız var