Sivas'ın müzik alanındaki UNESCO başvurusu tamamlandı

Sivas'ın müzik alanındaki UNESCO başvurusu tamamlandı

Sivas'ın müzik alanındaki UNESCO başvurusu tamamlandı

09 Haziran 2021, Çarşamba 15:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

SİVAS, (DHA) - SİVAS Belediyesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile hazırlanan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 yılı müzik başvuru dosyası tamamlanarak UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’na sunuldu.
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programı kapsamında Sivas için belirlenen müzik alanındaki başvuru yapıldı. Kamu, özel sektör, sivil toplum ve akademinin katkılarıyla katılımcı bir sürecin takip edildiği başvuru aşamasında "Gelenekten Geleceğe Sivas’ta Müzik" isimli kitap hazırlanırken, musicsivas.com web sitesi ve Sivas City Of Music logosu tasarlandı. Yaklaşık altı aylık çalışma ile tamamlanan dosya için alanında uzman bir ekipten oluşan çalışma grubu ve danışma kurulunun katkıları alındı.
Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin; "Geçmişten günümüze Sivas bir kültür şehri olarak ön plana çıkmaktadır. Müzik de bu kültürün en önemli parçalarından biridir. Âşıklar, ozanlar şehri olarak anılan Sivas, repertuvardaki türkü sayısı, yetiştirdiği değerler, müzik enstrümanı yapım kültürü, resmi ve amatör koroları, müzik eğitimi veren kurumları, gerek belediyemiz gerekse diğer kurumlar bünyesinde hizmet veren kültür merkezleri, çok çeşitli halk oyunu formları ile yaşayan bir müzik şehridir. Ağa dâhil olmamız durumunda 4 yıllık çok kapsamlı bir eylem planını uygulayacağız. Müzik başta olmak üzere kültürel sektörlerde ulusal ve uluslararası projelerimiz olacak. Sivas ilinin sürdürülebilir kalkınmasında kültürel bir endüstri olarak müziği merkeze almayı amaçlayan başvuru, ulusal ve uluslararası işbirliği imkânlarını artırmayı hedeflemektedir. Sivas'ın uluslararası tanınırlığına ve marka değerine katkıda bulunacak başvurunun ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu sürece katkı veren tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivas'ta kurbanlık fiyatları belirlendi