Sivas'ta kurbanlık fiyatları belirlendi

Sivas'ta kurbanlık fiyatları belirlendi

Sivas'ta kurbanlık fiyatları belirlendi

09 Haziran 2021, Çarşamba 12:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

SİVAS, (DHA) - SİVAS Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Sivas’taki kurban kesimi ve fiyatlarının belirlendiğini duyurdu. Tosunun canlı kilogram fiyatı 32, koç 35, koyun ise 30 TL olarak açıklandı. 
Başkan Hastaoğlu, Sivas’ta bulunan besicilerle yapmış oldukları toplantı sonrasında yaptığı açıklamada "Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ilimizdeki besici ve üreticilerle yaptığımız toplantı sonucu, tosun canlı kilogram fiyatı 32, damızlık vasfını kaybetmiş düve 30, koyun 30, koç ise 35 TL’den satılacak. Kombinalardaki kesim ücretleri ise büyükbaş için 700, küçükbaş için 150, parçalama ücreti ise paylama hariç 500, et çekim ücreti ise 2 TL olarak belirlenmiştir" dedi.
Kurban Bayramı öncesinde hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Başkan Hastaoğlu; "Hemşerilerimiz belediyelerimiz tarafından kurulan kurban pazarlarından veya besi çiftliklerinden gönül rahatlığıyla kurbanlıklarını alabilirler. Hayvan kesimlerini için ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ruhsat alınmış mezbaha ve kombinalar veya Belediyelerimizce belirlenen geçici kesim yerleri ile besi çiftlikleri tercih edilmelidir. Hemşerilerimizden küpesi olmayan hayvanları almamalarını konusunda dikkatli olmalarını özellikle rica ediyorum. Vatandaşlarımız aldıkları kurbanlık hayvanları küpe numarası ile "HAYSAG" mobil uygulamasından sorgulayabileceklerdir. Veteriner Sağlık Raporu olmayan, çok zayıf olan, Gebe veya yeni doğum yapmış olan, Yüksek ateşi olan, Çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, Kılları karışık ve mat halde olan, Bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, Salya akıntısı bulunan, Uzuvları eksik olan hayvanlar satın alınmamalıdır. Et çekimini ise sadece Kurban Bayramında ortaya çıkan seyyar olarak tabir ettiğimiz kişilere değil de, hijyen kurallarına her zaman itina gösteren kasaplarda ve marketlerde yaptırmalarını önemle rica ediyorum" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Husumetlisini av tüfeği ile yaraladı