Sivilce için tonik kullanmalı mısınız?

Onlara ister tonik, ister sıkılaştırıcı, isterseniz de temizleyici deyin, her cilt bakım rutininde tonikten faydalanırız. Özellikle yağlı ve akneye meyilli cildi olanlar için tonikler popüler seçenekler arasında yer alıyor. Peki tonik kullanmak sivilceyi giderebilir mi? Detaylıca inceleyelim. /ÖZEL

25 Kasım 2021, Perşembe 10:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TONİK NEDİR?

TONİK NEDİR?

Öncelikle tonik nedir ve neden kullanılır bir açıklayalım. Tonik, cilde pamukla uygulanan bir solisyondur. Tonikler, cilt temizlendikten sonra, tedavi ve nemlendiriciden önce uygulanır. Tonik cildi kirden, makyajdan, kalıntılardan ve fazla yağdan arındırabilir.

Orta dereceli veya şiddetli sivilceler, herhangi bir kozmetik ürün tarafından giderilemez. Bu nedenle bu tür sivilceler için mutlaka uzmana danışmalı ve ilaç tedavisini düşünmelisiniz. 

TONİK SİVİLCE GİDERİR Mİ?

TONİK SİVİLCE GİDERİR Mİ?

Tonik, küçük sivilceleri ve kızarıklıkları iyileştirmeye yardımcı olabilir ancak tek başına sivilcelerden kurtulmanızı sağlayamaz.

Cildinizde sadece birkaç leke varsa ve hafifse, küçük çaplı sivilcelerinizi gidermek için yeterli olabilir. Bunun için kullandığınız toniğin salistik asit veya benzoil peroksit içermesi gerekiyor.

Bu bileşenlere sahip ürünler gözeneklerin temiz kalmasına yardımcı olur ve siyah noktalar ile küçük sivilcelerin oluşmasını engeller. Tonik ayrıca ara sıra ortaya çıkan sivilceler ve lekeleri de önleyebilir.

Ancak birkaç sivilce ve siyah noktadan daha fazlasına sahipseniz, cildinizi temizlemek için tonik tek başına yeterli olmayacaktır. Tonikler kalıcı veya inatçı sivilceleri temizleyecek kadar güçlü değiller.

Bu durumda, daha etkili bir akne tedavisi ürünü kullanmanız daha iyi olur. Bir cilt uzmanından destek alarak size uygun olanı seçebilirsiniz.

TONİK SİVİLCE İZLERİNİ GEÇİRİR Mİ?

TONİK SİVİLCE İZLERİNİ GEÇİRİR Mİ?

Bazı tonikler, bileşenlere bağlı olarak lekeler iyileştikten sonra sivilcelerin geride bıraktığı koyu lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Koyu akne izlerinin açılmasını hızlandırmak için glikolik asit içeren bir ürün tercih edebilirsiniz.

Ancak ciddi sivilce izleri için toner yardımcı olmaz. Depresif, çukurlu yara izlerinin tedavisi daha zordur ve tonik veya herhangi bir reçetesiz cilt bakım ürünü ile iyileştirilemez. Bu tür sivilce izlerini düzeltmeye yardımcı olabilecek profesyonel sivilce izi tedavileri vardır, bu nedenle cildiniz için en iyi olanı dermatoloğunuza sorun.

TONİK CİLDİNİZ İÇİN UYGUN MU?

TONİK CİLDİNİZ İÇİN UYGUN MU?

Her cilt farklıdır ve farklı bakım ürünlerine ihtiyaç duyarlar. Seçeceğiniz tonik şu anda yüzünüzde kullanmakta olduğunuz ürünler ve ilaçların türü ile kendi kişisel tercihiniz dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Gözeneklerin kapatılması için toniğe ihtiyaç duyulduğu düşünülse de bu doğru değil. Gözenekler açılıp kapatılamaz.

Aşırı yağlı cilt tipleri için sıkılaştırıcı olarak adlandırılan bir tonik türü cildin fazla yağlı hissetmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca gün boyunca ortaya çıkan parlamayı azaltmaya yardımcı olabilir ve makyajınızın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilir. Ancak kuru veya özellikle hassas cilt tipine sahipseniz veya şu anda kurutan akne tedavisi kullanıyorsanız, tonik kullanmamanız daha akıllıca olacaktır.

Bazı tonikler yüksek oranda alkol veya kuruyabilecek diğer bileşenler içerir. Tonik kullanmak, birçok topikal akne tedavisi nedeniyle oluşan kuruluğu şiddetlendirebilir. Tonik sivilcelerinizi kötüleştirebilir, orta ila şiddetli iltihaplı sivilceniz veya kistik sivilceniz varsa uygulandığında yanabilir veya acıyabilir.

SİVİLCE İÇİN TONİK NASIL SEÇİLMELİ?

SİVİLCE İÇİN TONİK NASIL SEÇİLMELİ?

Küçük kusurlarla savaşmaya ve bunları önlemeye yardımcı olmak için akneyle mücadele eden bileşenler içeren bir ürün arayın. Benzoil peroksit veya salisilik asit için aktif bileşenlere bir göz atın.

Reçeteli bir sivilce tedavisi kullanıyorsanız, sivilce ile mücadele eden maddeler içeren toniklerden kaçının. Cildinizde çok fazla ilaçlı ürün kullanmak cildinizi kurutabilir, pul pul dökülmesine ve tahrişe neden olabilir. Bunun yerine, aloe vera veya gliserin gibi yatıştırıcı maddeler içeren, ilaçsız bir tonik deneyebilirsiniz.

Ürünün cildinizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin. Yanma ve batma, toniğin cildiniz için çok sert olduğunu gösteren durumdur. Bunun yerine cildinizi taze ve temiz hissettiren, ancak soymayan tonik tercih edin.

MUTLAKA UZMANA DANIŞIN

MUTLAKA UZMANA DANIŞIN

Tonik kullanmadan önce mutlaka dermatoloğunuzdan görüş alın. Akne tedavisinde herhangi bir yeni cilt bakım ürünü denemeden önce dermatoloğunuzun onayını almak en iyi seçenek olacaktır.

Kaynak: VerywellHealth

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kepeğe karşı kullanılan termal su akademik olarak tescillendi