Sivilce tedavisinde yeni yöntem: Kepek şampuanı

Sivilce nasıl geçer? Sorusuna her gün yeni bir cevap veriliyor. Sivilceler özellikle ergenlikte baş belasına dönüşüyor. Şimdi sivilce çözümlerine bir yenisi daha eklendi, o da kepek şampuanları. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, kepek şampuanı çözümünün yalnız fungal akneler için geçerli olduğu. Öncelikle tipinizin fungal akne olup olmadığını belirleyin, daha sonra ise kepek şampuanın içinde bulunması gereken maddelerin olup olmadığını kontrol edin. Hepsini anlatacağız.

18 Aralık 2020, Cuma 14:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Mantar sivilce tadavisinde kepek şampuanı

Mantar sivilce tadavisinde kepek şampuanı

Sivilce konusunda her gün yeni bir bilgiye uyanıyoruz. Örneğin fazla terleyen ciltte sivilce oluşumunun çok normal olduğunu yeni öğrendik. Bazıları tehlikeli olabilse de her geçen gün yeni bir sivilce tedavisi yöntemi çıkıyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi, kepek şampuanı. 

Tek bir sivilce türünde etkili

Tek bir sivilce türünde etkili

Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta, öncelikle her sivilce türüne kepek şampuanı kullanılamayacağı. Kepek şampuanın sivilceye etki etmesi için fungal sivilce türü olması gerekiyor. Diğer bir uyarı ise kepek şampuanı uygulamadan önce bir dermatoloğa başvurulması gerektiği.

  Peki fungal sivilce nedir?

Peki fungal sivilce nedir?

Fungal akne, yüzün T bölgesinde, özellikle alın ve çene bölgesinde yoğunlaşan, küçük pütürcükler halinde ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığı. Bilimsel adı Malassezia Folliculitis, halk arasında da mantar sivilce olarak biliniyor. Son derece inatçı olan bu minik sivilceler, akne ile sık sık karıştırılsa da, aslında bir mantar problemi.

 Nasıl etki ediyor?

Nasıl etki ediyor?

Peki kepek şampuanının mantar sivilceyle ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyiz. Kepek şampuanının mantar sivilcelerde etkisinde iki kimyasal rol oynuyor. Birincisi, çoğu kepek şampuanında bulunan selenyum disülfit diğeri ise çinko priton. Bu iki madde genellikle mantar tedavisinde kullanılan iki içeriktir. Kepek ise mantar kökenli bir cilt problemidir. Peki günlük yüz yıkama jelinizi, köpüğünüzü ya da sabununuzu kepek şampuanıyla mı değiştireceksiniz? Hayır. New York'taki Mount Sinai Hospital'dan klinik dermatoloji profesörü Joshua Zeichner ve New Yorklu bir başka dermatolog Nava Greenfield anlattı. 

 Kısa bir bakış

Kısa bir bakış

İçerik çeşidi: Mantar önleyici

Başlıca faydaları: Saç folikölleri arasındaki mantar kalıntılarına hedef alan madde, mantar kökenli sivilcelere de etki edebilir. 

Kimler deneyebilir: Mantar aknelerden muzdarip olanlar ve doktoruna danışanlar. 

Ne sıklıkla kullanılabilir?: Yüzünüzü elbette her gün kepek şampuanıyla yıkamak zorunda değilsiniz. Greenfield, haftada iki veya üç uygulamanın yeterli olabileceğini söylüyor. 

Neyle tamamlanabilir: Kişiden kişiye değişebilir ancak mantar önleyici bir krem kepek şampuanına tamamlayıcı olarak kullanılabilir. 

Nelere dikkat edilmeli?: Eğer kuru veya hassas bir cildiniz varsa bu yöntemi denemeyi yeniden gözden geçirin. 

 Selenyum disülfit ve çinko priton nedir?

Selenyum disülfit ve çinko priton nedir?

Çinko priton ve selenyum disülfit genelde kepek şampuanlarında bulunan iki maddedir. İki maddenin çalışma prensipleri hemen hemen benzer olsa da selenyum disülfit kimi zaman daha kuvvetli bir kimyasal olabiliyor. Bu nedenle kepek şampuanlarında oldukça az dozda bulunur. 

 Selenyum disülfit ve çinko pritonun sivilcelere yararı nedir?

Selenyum disülfit ve çinko pritonun sivilcelere yararı nedir?

En önemlisi, her sivilce çeşidinin aynı olmadığını akılda tutmak önemli. Selenyum disülfit ve çinko priton yalnızca fungal sivilcelerinde etki gösterecektir. Bakteriyel ve hormonal sivilcelere etki etmesi beklenmemeli. Aknenin pek çok nedeni var. Fungal akne, vücutta sebum üretiminin yoğun olduğu bölgelerde meydana geliyor. Bu mantar cinsi, vücudun ürettiği sebum ile beslenerek çoğaldığı için, alın, burun, çene ve sırt gibi bölgelerde oluşuyor. Kıl foliküllerine yerleşerek buradaki nemli ve sıcak ortamda çoğalıyor. Saç derisindeki kepeğinde aynı nedenlerle meydana geldiği düşünüldüğü için aynı kimyasallarla çözüm getirebileceğine inanılıyor. 

  Olası yan etkileri

Olası yan etkileri

İki maddenin de ortaya çıkarması en muhtemel yan etki ciltte kuruluk ve cilt irritasyonu olabilir. Ancak bu iki yan etki eğer cildiniz kuruysa saçınıza kullandığınızda saç derinizde de meydana gelebilir. Doktor Zeichner, eğer kuru ve hassas bir cildiniz varsa çok düşük dozlarda başlamanızı öneriyor. Yani haftada 2 ya da 3 yıkama yerine bir yıkamayla başlayabilirsiniz. 


 Kepek şampuanı sivilceler için nasıl kullanılır?

Kepek şampuanı sivilceler için nasıl kullanılır?

Yüz temizleyici ürününüzü bir kenara bırakıp her gün kepek şampuanı kullanmanız gerekmiyor. Haftada 2 ya da 3 kez kullanmak yeterli olacaktır. Şampuanınızı suyla seyreltmenize de gerek yok. Islak cildinize yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yalnızca bu iki maddenin mantar sivilcelere etkisini göstermesi için bir süre beklemeniz gerekebilir. Şampuanı yüzünüze uygularken baştan sona alfabeyi okuyabilirsiniz örneğin. Ancak 5 dakikadan fazla bekletmemeye dikkat edin. Cildiniz özellikle kuru veya hassas ise şampuandan sonra nemlendirici uygulamayı unutmayın.

 Sadece yüzünüzde değil

Sadece yüzünüzde değil

Fungal sivilceler yalnızca yüzünüzde değil, vücudunuzun pek çok bölgesinde bulunur. Sırt, kalça, göğüs bölgenizde de kullanabilirsiniz. 

Kaynak: byrdie.com

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sıktığın akneyi sivilceyi deyip geçme, tanı!: Sivilcelerin çıktığı yerler ve sebepleri