Sivilceler hakkında doğru bildiğimiz 11 yanlış

Akne veya sivilce, en sık görülen cilt hastalıkları arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre her toplumda her 100 kişiden 85'i hayatında 2 ya da 3 kez sivilce sorunuyla karşılaşıyor. Bu kadar sık karşılaşılan bir sorun olunca, sivilcelerle ilgili hurafeler de artıyor. Sivilceler hakkında doğru bildiğiniz yanlışları aydınlatmaya geldik!

20 Mayıs 2021, Perşembe 11:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Akneler, ciltteki yağ bezlerinin iltihaplanması ve gözeneklerin kapanması sonucu ortaya çıkan bakteriyel bir sorundur. Toplumda oldukça sık görülen akne sorununun birçok çözüm yöntemi bulunuyor.

Sivilcelerden kurtulmak için yapılması gereken en önemli şey, sivilcelerin neden çıktığını bulmak. Ardından uygun bir tedavi yöntemi sayesinde tertemiz bir cilde kavuşmanız mümkün.

Unutmayın, sivilceler tedavi edilmesi gereken bir sorun. Zamanla geçmesini beklemeyin.

İşte sivilcelerle ilgili sık sık duyduğumuz yanlış bilgiler ve doğruları...

1- YANLIŞ: AKNE GENETİK DEĞİLDİR

Akne genetik bir hastalıktır ve bazı insanlarda genetik olmasa bile ortaya çıkabilir.

2- YANLIŞ: SİVİLCELERİ SIKARSAK KURTULURUZ

Sivilceler kesinlikle sıkılmamalı. Eğer sıkıp patlatırsanız içindeki bakteriler ve enfeksiyon cildin diğer bölgelerine dağılır.

4- YANLIŞ: AKNELİ CİLT SIK SIK YAKANMALI

Her şeyde olduğu gibi, cildin fazla yıkanması da zarardır. Akneli bir cildin günde 2 defa kükürtlü sabunla yıkanması yeterlidir. Yüzünüzü çok yıkarsanız, değerli yağların da yok olmasına neden olursunuz ve bu da cildi kötüleştirir.

5- YANLIŞ: SADECE ERGENLİKTE GÖRÜLÜR

Akne her yaş grubunda görülebilen bir problemdir. Ergenlikte sık görüldüğü doğru, ancak bu ilerleyen dönemlerde görülmeyecek anlamına gelmiyor.

6- YANLIŞ: SİVİLCELER STRESTEN OLUR

Stresin sivilceye neden olduğu gibi sivilce de strese neden olabilir. Kullanılan bazı antidepresan ilaçlar da akneyi tetikleyebilir.

7- YANLIŞ: KOZMETİK BİR SORUNDUR

Akne birçok sağlık sorununun göstergesi olabilir. Bu nedenle yalnızca kozmetik bir sorun olarak adlandırmak doğru olmaz.

9- YANLIŞ: GÜNEŞ SİVİLCELERE İYİ GELİR

Güneş ışıkları kısa süreliğine sivilceleri kurutabilir ancak uzun vadede cildin soyulmasına ve sivilcelerin tetiklenmesine neden olur. Lekelenme de cabası...

10- YANLIŞ: SPORCU ÜRÜNLERİ SİVİLCE YAPMAZ

Kas yapmak ve güçlenmek amacıyla kullanılan protein ve hormon takviyeler, akneleri tetikleyebilir.

11- YANLIŞ: SİVİLCELİ CİLDE PEELİNG YAPILMAZ

Peeling cildi soyan bir tedavi yöntemidir. Yağlanmayı azaltarak lekeleri yok eder ve gözenekleri açar. Cilt uzmanları tarafından tavsiye edilen peeling'ler sivilcelere iyi gelebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivilceyi patlatırsanız ne olur? Sivilceler ne zaman ve nasıl sıkılmalı?