Sivilcelere dair doğru bilinen 10 yanlış

Sivilceler ergenlikte başlayıp sonra da peşimizi kolay kolay bırakmayan bir cilt problemi. Sivilceleri geçirmek için elimizden geleni yapıyoruz ancak internette -tahmin edersiniz ki- bu konuda tonla yanlış bilgi var. Peki sivilcelere dair bildiklerinizin ne kadarının yanlış olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? Sivilceler elbette güzelliğimizin önüne geçemez ancak pürüzsüz bir cildi herkes ister. Pürüzsüz bir cildin en büyük düşmanı ise sivilcelerdir. İşte sivilcelerle etkili şekilde başa çıkmak için farkına varmanız gereken sivilcelere dair doğru bilinen 10 yanlış!

03 Haziran 2020, Çarşamba 14:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Siyah noktalarla ilgisi yok

Siyah noktalarla ilgisi yok

Siyah noktaları sıkmak deri altında inflamasyon oluşumunu tetikleyerek sivilceye dönüşümü kolaylaştırıyor.


Güneş ve deniz sivilceleri tamamen geçirir

Güneş ve deniz sivilceleri tamamen geçirir

Bronzlaşmak ya da deniz suyu, sivilcelerin bir süreliğine gözden kaybolmasını sağlıyor, fakat tamamen geçirmiyor. Güneş koruyucu kullanmamak sivilce izlerinin kalıcı lekelere dönüşmesine neden olabiliyor.


Sivilce kendi kendine geçer

Sivilce kendi kendine geçer

Sivilceye karşı bakım yapılmayan ciltlerde hiperpigmentasyon görülmesi oldukça yaygın. Uzun süre ilgilenilmeyen ve kontrolden çıkan sivilcelerin tedavisi zorlaşıyor.

Yüzümü iyice ovalarsam bakterileri öldürebilirim

Yüzümü iyice ovalarsam bakterileri öldürebilirim

Bu durum, ciltteki ölü deriden, kir ve bakterilerden kurtulmak için cildi tahriş etmekten başka bir işe yaramıyor. Bunun yerine her gün istikrarlı bir cilt bakım rutini uygulanmalı. Etkin bir temizleyici, nemlendirici ve tonik, cildin yağ ve nem dengesinin korunması açısından şart.


Yüzümü sık sık yıkarsam sivilce çıkmaz

Yüzümü sık sık yıkarsam sivilce çıkmaz

Yüzünüzü gün içinde ikiden fazla güçlü içeriğe sahip ürünlerle yıkamanız cildinizi yıpratır ve sizi aknelerinizden kurtarmaz. Aksine ertesi güne daha çok akneyle uyanabilirsiniz.

Cildim kirli olduğu için sivilce çıkıyor

Cildim kirli olduğu için sivilce çıkıyor

Gece yarısı yediğiniz çekirdek, cips veya pizza ertesi sabah yüzünüzde akne çıkarmayacak. Elbette tüm yüzünüze sürmezseniz. Akne çıkarmanız cildinizin içerden ya da dışardan pis veya kirli olduğu anlamına gelmez. Hormonlarınız ve genetiğiniz, cildinizi dün akşam ne yediğinizden daha çok etkiliyor. 

Sivilce bir ergenlik dönemi sorunudur

Sivilce bir ergenlik dönemi sorunudur

Akneler en sık ergenlik döneminde ortaya çıksa da, her yaşta görülebiliyor. Tedaviye dirençliyse, boyun bölgesine doğru iniyorsa, tüylenme, adet periyotlarında düzensizlik ve kilo alma gibi sorunlar varsa, aknenin altında yatan neden hormon bozukluğu olabiliyor. Dolayısıyla aknelerin geçmesine beklemeyin. Ciltte derin iz oluşumunu önlemek ve altta bir problem bulunmadığından emin olmak için dermatoloji uzmanına başvurun.

 Sivilceleri sıkmak hızla geçmelerini sağlar

Sivilceleri sıkmak hızla geçmelerini sağlar

Sanılanın aksine akne lezyonlarını sıkmak ciltteki folikül kanalının bütünlüğünü bozuyor ve tahrişle birlikte bakterilerin sayısının artmasına yol açıyor. Cildin bariyer fonksiyonunu bozarak iltihabı daha da arttırıyor. Ayrıca irritasyon meydana geliyor ve bu durum da iz oluşumuna zemin hazırlıyor. Fakat komedon denilen siyah noktaların steril şartlarda ekstraktör adı verilen aletlerle temizlenmesi veya peeling gibi yöntemlerle uzaklaştırılması tedavide fayda sağlıyor.

Sivilce oluşumunda gıdaların etkili olmuyor

Sivilce oluşumunda gıdaların etkili olmuyor

Yapılan çalışmalara göre, besinler akne üzerinde etkili oluyor. Çikolata, süt ve yağlı besinler, akne oluşumunu tetikliyor. Bunda, sütte bulunan hormon benzeri bir madde suçlanıyor. Yine yapılan çalışmalarda akne oluşumunu önlemek için ayrıca glisemik indeksi düşük besinlerin tüketilmesi öneriliyor ve şekerli besinlerden kaçınılması gerektiği belirtiliyor.

Sivilce karaciğer hastalığının belirtisidir

Sivilce karaciğer hastalığının belirtisidir

Aknenin oluşumunda birçok faktörün etkisi olduğu düşünülmekle beraber; hormonlar, genetik özellikler, mikroplar ve ilaçlar ön plandadır. Stres, aşırı terleme ve mesleki nedenler diğer faktörlerdir. Karaciğer ise bu  konuda son derece masumdur. Sivilcenin karaciğer hastalığıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 9 Hollywood ünlüsünden 9 gençlik sırrı