Sivilcelere iyi gelen 8 doğal esansiyel yüz yağı

Sivilce probleminiz varsa ve kimyasallardan uzak durmak istiyorsanız, esansiyel yağlara bir şans vermenizde fayda var. Uçucu yağ olarak da adlandırılan esansiyel yağlar, bitkilerin farklı kısımlarından elde edilir. Geleneksel bir tedavi yöntemi olan doğal yağlar, bakterileri öldürerek sivilce ve akne oluşumunu engelliyor. Yapılan araştırmalar, bazı yağların sivilce oluşumunu engellediğini, var olan sivilceleri giderdiğini ve sivilce izlerini yok ettiğini ortaya çıkardı. İşte sivilcelere iyi gelen 8 doğal yağ...

14 Haziran 2021, Pazartesi 14:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- KEKİK YAĞI

1- KEKİK YAĞI

Kekik yağı mutfaklarda sıkça kullanılan bir yağ. Yapılan araştırmalar, kekik yağının sivilceye neden olan bakterilerle savaştığını ortaya çıkardı. Ayrıca gözlerde enfeksiyona neden olan mikropları da öldürüyor. Ancak direkt olarak asla göze uygulanmamalı.

2- BİBERİYE YAĞI

2- BİBERİYE YAĞI

Yapılan laboratuvar testlerinde, biberiye yağının akneleri yok ettiği keşfedildi. Gıda araştırmacıları ayrıca biberiyenin, gıdaların hasat edildiği ve paketlendiği sırada oluşan mantarı da engellediğini buldu.

3- TARÇIN YAĞI

3- TARÇIN YAĞI

Tarçın yalnızca kahveleri ya da yiyecekleri tatlandırmakla kalmıyor. Aynı zamanda akneyle savaşta da en iyi dostumuz.

Tarçın menstural ağrıları dindiriyor, kolesterol seviyemizi düzenliyor. Sivilceye neden olan bakteriyi ve koli basilini önlüyor.

4- GÜL YAĞI

4- GÜL YAĞI

Gül yağı, koli basili ve birçok bakteri türünü engelleyebiliyor. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde, bakterilerin neden olduğu karaciğer hasarını giderdiği ortaya çıktı.

5- ÇAY AĞACI YAĞI

5- ÇAY AĞACI YAĞI

Bakteri ve mantarları yok etmeden son derece etkili olan çay ağacı yağı, bu özelliği sayesinde sivilceleri de yok ediyor. Seyreltilmiş çay ağacı yağı birçok güzellik ürününde kullanılabiliyor.

6- KEKLİK OTU YAĞI (OREGANO)

6- KEKLİK OTU YAĞI (OREGANO)

Keklik otu üzerine yapılan araştırmada, sıtma parazitleri, kanser hücreleri ve enfeksiyona neden olan bakteriler üzerine etkili olduğu ortaya çıktı. Sivilcelere karşı ne kadar etkili olduğu henüz kanıtlanamasa da, antiinflamatuar etkileri sayesinde sivilcelerin şişkinliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

7- LAVANTA YAĞI

7- LAVANTA YAĞI

Yapılan araştırmalar lavanta yağının cilt sorunlarına iyi geldiğini ortaya çıkardı. Ayrıca antimikrobiyal bir özelliği olan lavanta yağının akneyle nasıl savaştığına dair kesin kanıt yok. Lavanta yağı, daha iyi bir uyku çekmenizi ve daha rahat hissetmenizi de sağlayabilir.

8- BERGAMOT YAĞI

8- BERGAMOT YAĞI

Bergamot yağı, ruh halini iyileştirmenin yanı sıra cilt problemleriyle de savaşabilir. İltihap önleyici özelliği bulunan bergamot yağı, sivilcelerin şişliğini azaltabilir ve küçültebilir.

ESANSİYEL YAĞLAR NASIL KULLANILMALI?

ESANSİYEL YAĞLAR NASIL KULLANILMALI?

Bitkilerden üretilen esansiyel yağlar son derece güçlü olabilir. Esansiyel yağ kullanmadan önce üzerindeki talimatları mutlaka okuyun.

Esansiyel yağları 'taşıyıcı yağ' olarak adlandırılan diğer doğal yağlarla karıştırarak seyreltmeniz gerekebilir. Aynı zamanda suyla da seyreltebilirsiniz.

Esansiyel yağları asla gözlerinize ve çevresine uygulamayın. Buharı bile gözlerinizi etkileyebilir.

Ayrıca yeni doğan bebeklerdeki akneyi tedavi etmek için asla kullanılmamalı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaz aylarında cildinize iyi gelecek altın tüyolar