Sivrisinek kovucu besinler

Yaz mevsiminin en büyük sıkıntılarından biri olan sivri sinekler yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin kokusunu uzun mesafelerden bile alabiliyorlar. Bu da onları kendimizden uzak tutmak için bazı besinleri kullanabileceğimiz anlamına geliyor. İşte sivri sinekleri kokularıyla kovabilen o besinler...

06 Haziran 2018, Çarşamba 12:33 Son Güncelleme:
A A
Elma sirkesi

Elma sirkesi

Elma sirkesinin keskin kokusu sinekleri ve bazı böcekleri uzaklaştırır. Elma sirkesinin bu özelliğinden cildinize sürerek yararlanabilirsiniz ama düzenli olarak tüketmek daha etkili bir yol olacaktır.

Esansiyel yağlar

Esansiyel yağlar

Birçok farklı bitki ve baharattan elde edilen uçucu yağları etkili sivrisinek kovucular olarak kullanabilirsiniz. Bu yağlardan en etkilileri karanfil, kekik, biberiye, lavanta ve tarçındır.

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak birçok sinek kovar spreyin içinde kullanılan bir yiyecektir. Sarımsağın kendine has kokusu sivrisinekleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

B1 vitamini içeren besinler

B1 vitamini içeren besinler

Sivri sinekler B1 vitamini içeren yiyeceklerin tadı ve kokusunu sevmezler. Bu yiyeceklerin bazıları somon, mercimek, kuru fasulye ve buğday ekmeğidir. Bu besinlerden bolca tüketerek sivri sinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

Greyfurt

Greyfurt

Greyfurtun yaydığı koku sadece sinekleri uzaklaştırmakla kalmaz kene, tahtakurusu ve saç bitlerinin gelmesini de önler.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )