Siyah rengin anlamı nedir? Psikolojik anlamı, enerjisi, insan üzerindeki etkisi ve özellikleri

Renk kavramı Türkçede ve diğer dillerde bir nitelik olarak kullanılmaktadır. Dünyada ve evrende çok çeşitli renkler vardır. Bu renkler bazı renklerin karışımlarıyla meydana gelirken bazı direkt ana renk olarak geçmektedir. Diğer renkler ise ara renk kavramıyla tanımlanmaktadır. Peki siyah bir renk midir? Siyah renk nasıl oluşur, psikolojide ne anlam ifade eder, nasıl bir enerjiye sahiptir? Siyah rengin insan üzerindeki etkisi ve özellikleri nelerdir?

21 Kasım 2021, Pazar 17:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Işık kendi öz yapısına veya cisimlerden yansımasına bağlı olarak göz organında bir duyum oluşturur. İşte bu duyuma bilimsel olarak renk denir. Bu algılama göz organının retina bölümüne farklı şekilde ulaşır.

Siyah renk nasıl oluşur?

Gördüğümüz tüm renkler mavi, sarı ve kırmızıdan meydana gelir. Bunlar ana renklerdir. Kalan tüm diğer renkler ise; turuncu, yeşil, mor vb. renkler ara renktir. Kalan renkler ise ana ve ara renklerin tonlarıdır. Ancak siyah bu renkler arasında değildir çünkü aslen siyah bir renk değildir.

Işığı soğuran tüm pigmentler siyah olarak geçer. Işık yansıtılamadığında ortam kararır. Herhangi bir renk göremediğimizde buna siyah adını veririz. 

Evrende var olan her renk tonunun psikoloji biliminde bir anlamı vardır. Psikolojik olarak çevremizde ve üzerimizde var olan renkler biz insanlara belirli etkilerde bulunur. Bu etkiler enerjimizi olumlu etkileyebileceği gibi olumsuz da etkileyebilmektedir. 

Siyah rengin anlamı nedir?

Siyah rengin anlamı nedir?

Siyah rengin eş anlamlısı da karadır. Siyah kara olmasıyla bilinmektedir. Siyah renk sofistik ilişkilerle anlamlandırılmaktadır. Güç, gizem, korku, otorite, kötülük, saldırganlık, isyan, formalite ve zariflik gibi kavramlar siyah rengin anlamını ifade etmektedir. Görüldüğü gibi bu duygular arasında iyi duygular da vardır kötü duygular da var olmaktadır.

Siyah aynı zamanda resmi bir renk olarak geçmektedir. Resmiyeti simgelediği bilinmektedir. Siyah renk insanda güçlü duygular uyandırırken ezici duygular da uyandırabilmektedir. 

Siyah rengin psikolojik anlamı

Siyah rengin psikolojik anlamı

Psikolojik açıdan bakıldığında siyah renk korumacılığı yansıtmaktadır. Bunun yanında gizemli olmayı da siyah renk bizlere vermektedir. Bu renk psikolojide bilinmeyenlerle ilgilidir. Sırlar da bu bilinmeyenlere dahildir. Siyah renk psikolojik olarak insan üzerinde dışsal duyguların da etkisiyle olmak üzere kişiyi stresten koruduğu söylenmektedir. 

Siyah rengin enerjisi

Siyah rengin enerjisi

Öncelikle şu bilinmelidir ki bir insan doğru yere yönlendiğinde ve odaklandığında kendi bileceğinin de ötesinde bir potansiyele sahiptir. İşte bu potansiyel enerji olarak tanımlanır. Bizlerin enerjisini üzerimize giydiğimizin bir kıyafetin rengi bile etkileyebilmektedir. Renklerin de tetiklemesiyle depolanmış potansiyel enerji harekete geçmektedir. Siyah renk ise bu durumun ışığında kişini kendini kontrol edebildiği için bir disiplin enerjisi yaratmaktadır.

Bireye güçlü bir irade hissinin yanında bağımsızlık duygusu vermektedir. Siyah renk karmaşıklığın bir rengi gibi gözükse de negatif enerjiyi emmektedir.

 

Siyah rengin insan üzerindeki etkisi

Siyah rengin insan üzerindeki etkisi

Güç, resmiyet, otorite ve zariflik dendiğinde siyah renk akla gelir. Hatta sırf bu yüzden moda sektöründe sıklıkla tercih edilir. Lüks markalar siyah renkte ürünlerini eksik etmezler. Siyah renk insan üzerinde gizemli duyguları uyandırır. Meraklandırıcı, korkutucu, gizemli ve bazen de kötülük dolu hisseleri insanda yaşatır. Siyah rengin genel olarak insan üzerindeki etkisi bu rengin olumlu yönleri açısından var olmaktadır. 

Siyah rengin özellikleri

Siyah rengin özellikleri

Renklerin özellikleri vardır. Bu özellikler her renkte farklı ve değişik yapıdadır. Siyah renk ise dış etkilere karşı insanı koruyan bir renktir. Bu korumaya güvenlik duvarı da denebilir. Çünkü düşünelim ki beyaz renk apaçık ortadayken siyah renk ise gizlemekte ve örtmektedir.

Siyah rengin pozitif özellikleri arasında entel oluşu, güvenlikli oluşu, duygusal emniyet vermesi, etkinlik vermesi ve zenginlik hissettirmesi gelmektedir.

Siyah rengin negatif yani olumsuz özellikleri arasında da kasvet yaratması, soğukluk vermesi, baskı yaratması, ağırlık ve tehdit hissettirmesi gelmektedir.

Siyah ağır ve ciddi bir yapı verir. Siyah tüm renkleri gizler. Sizden gelen enerjiyi emerken sizi koruma altına alır. Kişiliği gizleyerek hiçbir dalga boyunu yansıtmaz. Tehditkar olarak algılanmasının nedeni ise bu renkte ışık yokluğunun olmasıdır. İnsanlar tarafından beyazla uyum içinde kullanılır. Birçok insan karanlıktan korkarken siyah renk berraklık anlatmaktadır. 

Siyah renk nasıl oluşur?

Siyah renk nasıl oluşur?

Her rengin bir oluşum aşaması vardır. Ara renkler diğer renklerin karışımıyla meydana gelmektedir. Siyah, bir renk olmasa da siyaha ulaşmak istediğimizde mavi, sarı ve kırmızı renkleri karıştırabiliriz.

Siyah renge ulaşmak için bazı tamamlayıcı renkler de bu renklere katılabilir. Örneğin mavi ve turuncu, kırmızı ve yeşil, sarı ve mor bu renkler arasındadır. Zengin bir siyah renk elde edebilmek için de mavi ve kahverengi karıştırılır.

Siyah renk ne zaman giyilir?

Siyah renk ne zaman giyilir?

Bütün renkler insanlar tarafından onların tercihlerine bağlı olarak her zaman giyilebilir. Fakat bazen bazı durumlarda giyimde siyah renk özellikle tercih edilebilir.

Açık renkler Güneş ışınlarını yansıtırken, koyu renkler Güneş ışınlarını çeker.

  • Örneğin yaz aylarında beyaz, pembe, mavi gibi açık tonlardaki renkler kıyafette giyilmektedir. Açık renkler güneş ışınlarını yansıttığı için, yaz aylarında daha serin kalabilmek adına açık renkler tercih edilir.
  • Kış aylarında ise Güneş ışınlarından daha az yararlanabildiğimiz için kıyafette koyu renkler seçerek Güneş ışınlarını çekmeyi amaçlarız. Havanın kapalı olması nedeniyle daha iyi ısınabilmek için koyu renkte, özellikle kahverengi, siyah gibi renklerde kıyafetler seçeriz.

Siyah renk ise hem yazın hem de kışın olacak şekilde psikolojik olarak bir ciddiyet algısı yarattığı için özellikle resmiyetten ötürü iş yaşamında tercih edilir.

Kültüre göre farklılık gösterse de siyah, aynı zamanda matem rengidir. Bu nedenle cenazelerde, önemli şahsiyetlerin anmalarında siyah renkte kıyafetler tercih edilir.

Erkekler önemli toplantılarda siyah renkte bir takım elbise tercih ederken kadınlar da toplantılarında siyah takımları giymektedir.

Aynı zamanda iş görüşmelerinde de ilk intibanın önemli olmasından dolayı ilk olarak siyah giyilmektedir. Bu tercihler tamamen siyah rengin insan üzerindeki anlamları ve özelliklerinden dolayıdır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kaza namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler ve dualar okunur?