Siyanür barajında çökme oluştu

Siyanür barajında çökme oluştu

Kütahya'daki gümüş üretimi yapılan Eti Gümüş A.Ş,'ye ait tesisteki üç kademeli siyanür barajının setlerinden biri çöktü

08 Mayıs 2011, Pazar 00:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tesiste üretim durdurulurken baraj içerisindeki siyanürün çevreye yayılma tehlikesi olduğu belirtildi. Alınan bilgilere göre kent merkezine 34 kilometre uzaklıkta ve Gümüş Köyü yakınlarındaki Eti Gümüş A.Ş.’ye ait siyanürlü atıkların depolandığı 3 kademeli barajın ortasında bulunan set çöktü. Atıkların bir bölümü diğer iki kademeye dağıldı ve barajı tutan en alttaki sette çökme tehlikesi oluştu.

Eti Gümüş A.Ş. yetkilileri setleri güçlendirmek için aralıksız olarak çalışmalarını sürdürdü. Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, MHP Milletvekili Alim Işık, Adalet ve Kalkınma Parti’li Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu, İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Akkaya akşam saatlerinde Eti Gümüş A.Ş. Tesisleri’ne giderek şirket yetkililerinden konuyla ilgili bilgi aldı.

Siyanür barajında çökmelerin oluştuğunu öğrenen Aliköy beldesi ile Gümüş, Kızılcakaya, Dulkadir, Karaağaç köyleri sakinleri de tesislerin önüne gelerek bilgi almaya çalıştı. Zaman zaman şirketin güvenlik görevlileriyle tartışan vatandaşlar siyanür sızıntısının tarlalarına kadar geldiğini, daha önce uyarmalarına rağmen tesis yetkililerinin önlem almadığını öne sürdüler. Tesis önünde bekleyişini sürdüren vatandaşlar, otobüslerle gelen işçilerin tesise girişini engellemeye çalıştı.

Vali Çiftçi ile beraberindekiler şirket yetkilileriyle görüştüğü sırada Kütahya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne ait 3 araç da tesislere girdi. Şirket yetkilileriyle görüştükten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, durumu Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na da bildirdiklerini söyledi. Ankara’dan uzman bir ekibin tesislere gerek incelemede bulunacağını açıklayan Vali Çiftçi şunları kaydetti: "Şu anda bütün sistem kontrol altında. Her ihtimale karşı burada ekiplerimizi bekleteceğiz. En ufak bir risk gördüğümüzde planladığımız önlemleri devreye alacağız. Teknik ekip Ankara’dan geliyor.

Netice itibariyle buradaki her şeyi teknik ekip söyleyecek. Köy Hizmetleri ekibimiz gitti, baktı ve yapılabileceklerle ilgili raporlarını verdi. Şu anda arkadaşlarımız baraj çevresinde önlemler almaya başladı. Vatandaşlarımızın canının, malının, hayvanlarının ve bitkilerinin zarar görmesini istemeyiz. Buraya geldiğimde fabrikanın üretimini durdurdum. Üç numaralı set çökmüş ve buradaki su diğer kademelere akıyor. Şu anda fabrikayı kapattık, önlemlerimizi de alıyoruz. civar köylerin tahliye edilmesi de dahil bütün önlemler teknik ekibin araştırmasından sonra ele alınacak. Teknik personel ne derse hepsini yapacağız."

Öte yandan DHA merkezi ve DHA Kütahya bürosunu telefonla arayan Kütahyalılar, sağlıklarıyla oynandığını ifade ederek olaya karşı tepkilerini ifade etti.

Oğuzhan KILIÇ / KÜTAHYA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! İçişleri'nden yeni genelge: Çalışma saatleri belli oldu