Siyaset Çok hızlı hareket edip yardım ulaştırmalıyız

Çok hızlı hareket edip yardım ulaştırmalıyız

Çok hızlı hareket edip yardım ulaştırmalıyız

Haiyan tayfunu nedeniyle yaşanan insani krizi yerinde görmek amacıyla Filipinler'e gelen Başbakan Yardımcısı Atalay, "Çok hızlı hareket edip buraya yardım ulaştırmamız çok önemli" dedi

Havalimanında gazetecilere açıklama yapan Beşir Atalay, “Büyükelçimiz bugün bazı randevular aldı. Devlet Başkan Yardımcısı ile yarın görüşeceğiz. Kendilerine hükümetimizin ve Türkiye’nin selamlarını, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileteceğiz. Bizden daha fazla talepleri varsa o konularda da görüşme yapacağız" dedi.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ile yarın bir toplantı gerçekleştirileceğini ve bu toplantıya katılacaklarını bildiren Başbakan Yardımcısı Atalay, "Orada bütün dünyaya insani yardım çağrısı yapılacak. Türkiye olarak bizim çok hızlı şekilde hareket etmemiz ve buraya yardım ulaştırmamız da çok önemli” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler'den alınan bilgiye göre, yaklaşık 4,5 milyon insanın tayfundan etkilendiğini, yaklaşık 330 bin kişinin de evsiz kaldığını ifade eden Atalay, ülkede su, gıda, elektrik sıkıntısı çekildiğini, büyük bir felaket yaşandığını belirtti.

Can kaybı konusunda net bir bilginin olmadığını, Filipinler Kızılayı'nın bin 200 ile bin 300 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladığını belirten Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Filipinler Devlet Başkanın'a telgraf göndererek geçmiş olsun dileklerini ilettiğini ve Türkiye'nin yardıma hazır olduğunu söylediğini aktardı.

SIRADAKİ HABER