Siyaset İngiliz basını Türkiye'deki deve güreşlerini tartışıyor

İngiliz basını Türkiye'deki deve güreşlerini tartışıyor

İngiliz basını Türkiye'deki deve güreşlerini tartışıyor

Independent gazetesi her yıl Selçuk'ta düzenlenen deve güreşi festivalini sayfalarına taşıdı ve 'Deve güreşleri kaldırılsın mı?' diye sordu

Pazar günü 20 bini aşkın seyircinin Selçuk'ta develerin dövüşünü izlemek için bir araya geleceğini yazan Independent, deve güreşinin Orta Asya'daki Türk boylarından bu yana sürdürülen tarihi ve kültürel bir gelenek olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, güreşe çıkartılmadan önce iyice kızışsınlar diye üç ay aç bırakılan develerin gelenek uğruna zalimce hırpalandığını söyleyen hayvan hakları savunucuları, festivale karşı çıkıyor.

Independent'a konuşan festival organizatörlerinden Mehmet Falakalı, ''Atalarımızın geleneğini devam ettiriyoruz.'' diyor.

BİRBİRLERİNİ ISIRMASINLAR DİYE AĞIZLIK TAKMALARI ZORUNLU

Falakalı, hayvan haklarını savunan çevrelerden gelen eleştirilere Selçuk'ta kulak verdiklerini söylüyor. Ağırlık ve yaşlarına göre farklı gruplara ayrılan develerin güreş esnasında birbirlerini ısırmalarını engellemek için artık ağızlık takmaları zorunlu.

Mehmet Falakalı, develerden birinin yaralanma riski doğarsa, hakemin güreşi durduğunu ve kenarda bekleyen 22 kişilik bir ekibin acil durumlarda develeri korumakla görevli olduğunu anlatıyor.

'YASALAR UYARINCA AÇIKÇA SUÇ'


Fakat Independent'a konuşan Hayvan Hakları Federasyonu temsilcisi Ege Sakin, Türkiye'deki yasalar uyarınca develeri güreştirmenin açıkça suç olduğunu savunuyor.

Ege Sakin'e göre Türkiye'de deve güreşlerinin halen devam ediyor oluşu, kültürel bir festival olarak etiketlenip valiliklerden alınan özel izinler sayesinde gerçekleşiyor.


SIRADAKİ HABER