Siyaset Milletvekilliği düşürülen Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Milletvekilliği düşürülen Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Milletvekilliği düşürülen Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları tutuklandı

Milletvekillikleri düşürülen ve haklarındaki kesinleşmiş hapis cezaları üzerine gözaltına alındıktan sonra adli makamlarca tutuklanan HDP'li Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve CHP'li Enis Berberoğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Başsavcılık tarafından, milletvekilliği düşürülen HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkında kesinleşen hapis cezaları üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Musa Farisoğulları, Diyarbakır-Şanlıurfa kara yolundaki uygulama noktasında; Leyla Güven de Diyarbakır'daki evinde yakalandı. Adli makamlarca tutuklanan HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları cezaevine gönderildi.

Farisoğulları ve Güven'e yargılandıkları davada verilen cezalar, Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi'nce onanmıştı.

TBMM Genel Kurulu'nda, HDP'li Güven ve Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

Anayasa gereğince, Genel Kurul'da okunan tezkerelerin ardından Güven ve Farisoğulları'nın milletvekilliği düşmüştü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece aynı suçtan yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Enis Berberoğlu da tutuklandı

Milletvekilliği düşürülen ve hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan CHP'li Enis Berberoğlu ise Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ndeki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yargılandığı davada, "siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan ve bu cezası Yargıtay tarafından onanan Berberoğlu'nun milletvekilliği, HDP'li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları'nın milletvekillikleriyle birlikte düşürülmüştü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Berberoğlu'nu Bakırköy'deki evinde gözaltına aldı.

Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne getirilen CHP'li Enis Berberoğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AA

SIRADAKİ HABER