Size özel bir koku istemez miydiniz?

Size özel bir koku istemez miydiniz?

Nişantaşı-Teşvikiye Caddesi'nde, City's Alışveriş Merkezi'nin tam karşısındaki 31 nolu binaya giriyorum. Mis gibi parfüm kokuları 'La Deesse' adlı butiğe götürüyor beni

11 Mart 2012, Pazar 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERVE ÖZAYTEKİN

mozaytekin@posta.com.tr

Burası Türkiye’nin ilk tasarım parfüm butiği. ‘La Deesse’nin Türkçe anlamı ‘Tanrıça’. Eşi benzeri olmayan, ulaşılması güç... İsmi gibi bu mağazada ulaşılması zor parfümler satılıyor. Paris, Londra, Moskova gibi dünyanın sayılı şehirlerinde satılan tasarım parfümleri ‘La Deesse’de bulabiliyorsunuz.

Fransız Francis Kurkdjian, İngiliz Miller Harris, Japon Keiko Mecheri, İsviçreli Vincent Micotti ‘La Deesse’de parfümü satılan ünlü burundan sadece birkaçı. Mağazanın sahipleri işletmeci Birgül Ulucan Öztürk ve Fransa’da eğitim görmüş koku eksperi Ilgım Deliloğlu sattıkları her parfümün ve parfümörün hikayesi olduğunu söylüyor...

Koku hayatınıza nasıl girdi?

Birgül Ulucan Öztürk: Parfüm sektörüyle alakam yoktu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği’nde okudum. Sonrasında İngiltere’de işletme masterı yaptım. Yıllarca dekorasyon mağazası IKEA’da çalıştım. Tasarımla ilgili bir iş yapmak istediğim için işten ayrıldım. Asıl parfümör Ilgım... Ilgım Deliloğlu: Parfüme çocukluktan merakım vardı. Hayalim hep koku sektörünün içinde olmaktı. Bu nedenle Anadolu Üniversitesi’nde Kimya Bölümü’nde okudum. Parfümü en iyi Fransa’da öğreneceğimi biliyordum. Master için Fransa- Versailles’daki ISIPCA adlı, dünyanın önde gelen parfümörlerinin yetiştiği okula yazıldım. İngiltere’de okulun işletme dalındaki ikinci senesini tamamladım. İngiltere’deki bir firmada staj, ardından da Türkiye’de parfümör olarak çalıştım.

Neden butik parfümeri açtınız?

B.U.Ö.: Ilgım, eşi, ben ve benim eşim sıkı dostuz. Gücümüzü birleştirebileceğimizi düşündük. Tek yapmak istediğim Türkiye’de ilk olacak bir işe imza atmaktı.

I.D.: Bir buçuk sene önce iki ayda şirketimizi kurduk. İspanyol bir endüstriyel esans firmasının Türkiye temsilcisi olduk. Piyasadaki vücut bakımı, ev temizlik ürünü yapan firmalara koku tasarlamaya başladık. Kurumsal markalara, modacılara kokular yaptık. Ten Çamaşırları, Gamze Saraçoğlu, T-box müşterimizdi. Kurumların kimliğine uygun kokular geliştirdik. Bir sene sonunda mağazamızı açma zamanı gelmişti.

Farkınız ne?

B.U.Ö.: Türkiye’de satılmayan tasarım parfüm markalarıyla çalışıyoruz. Dünyaca ünlü parfüm tasarım evlerinden çıkan parfümleri satıyoruz. Bu parfümlerin ve yaratıcılarının hepsinin hikayesi var. Her parfüm sanat eseri inceliğinde tasarlanmış. Hatta bazıları yarışmalarda derece kazanmış, önemli koku kitaplarına girmiş, tarihe geçmiş.

I. D.: 12 parfüm markası dışında güvenilir ev temizlik ürünleri de satıyoruz. Kırışık gidericiden spor çantası koku önleyicisine kadar başka yerde bulamadığınız ne varsa bizde var. Ev koku ürünlerimizde iddialıyız. Örneğin mumlarımız. Çıtır çıtır, sanki şömine yanar gibi ses çıkartıyor ve etrafa muhteşem bir koku yayıyor. Kurutma makinaları için kokulu yapraklarımız var.

Parfümörlerin ve parfümlerin ne gibi hikayeleri var?

B.U.Ö.: Francis Kurkdjian, parfümeri dünyasında ilk üçe giren Parisli bir parfümör. Onu Jean Paul Gaultier’nin ‘Le Male’, Narcisco Rodrigez’in ‘For Her’ tasarımlarından tanıyoruz. 2009’da kendi parfüm evini kurdu. Paris’ten esinlenen bir marka kimliği var. Parfümlerinin şişe kapakları bile Eyfel’in metalik havasından esinlenilmiş. 70 ml’si 320-350 TL civarında. Dünyada en çok satılan kokusu ‘Aqua Universalis’, bizde ise en çok ‘Lumiere Noire’ satılıyor.

I.D.: Ormonde Jayne, Linda Pilkington adlı İngiliz bir tasarımcıya ait. Mumlar, yağlar, parfümler, vücut losyonları tasarlıyor. Ürünleri dünyada beş şehirde satılıyor. Kokuları artistik olarak gelmiş geçmiş en iyi koku olarak gösteriliyor. Parfümleri 320 TL.

Başka?

B.U.Ö.: YS UZAC markasının tasarımcısı İsviçreli Vincent Micotti. Vincent, aslında bir müzisyen. Parfümleri tasarlarken müzikten ilham alıyor. En büyük özelliği parfümlerinde doğal hammaddeyi tercih etmesi. Türk lalesinden esinlendiği ‘Lale’ adlı parfümü çok seviliyor. 100 ml’si 450 TL. Miller Harris, Lyn Harris adlı İngiliz tasarımcıya ait. Soylu aileler, jet sosyeteye tasarımlar yapıyor. Lyn, hiç koku kullanmayı sevmeyen şarkıcı-oyuncu Jane Birkin için ‘L’Air de Rien’i tasarlamış. Jane, Lyn’nin babasının eski kütüphanesinden esinlenmesini istemiş. Victoria Beckham ve Michelle Obama da Lyn imzalı parfümler kullanıyor. ‘La fumee’ adlı kokusu ise ödüllü. 50 ml.’si 205 TL, 100 ml’si 295 TL.

I.D.: Keiko Mecheri Japon asıllı, Amerikalı bir tasarımcı. Tarzı çok sade. 5 yıl önce Topkapı Sarayı’nı ziyaret ediyor. Osmanlı’yı anlatan en ikonik yiyeceğin lokum olduğunu öğreniyor. ‘Loukhoum’ adlı parfümü tasarlıyor. Robert Piguet artık hayatta değil ama parfümleri hala seviliyor. Madonna, Linda Evangelista, Vera Wang, Lauren Graham, Uma Thurman gibi ünlüler ‘Fracas’ adlı parfümünü kullanıyorlar.

Ev ürünlerinin de hikayesi var mı?

B.U.Ö.: Hikayesiz ürün yok. ‘The Laundress’ adlı marka Lindsey Boyd ve Gwen Whiting adlı Channel ve Ralph Lauren’de uzun süre çalışmış iki arkadaşın. Kaliteli kumaştan anlıyor ve ona iyi bakılması gerektiğine inanıyorlar. Kumaşın cinsine göre özel deterjan ve ev ürünleri var. Yün, kaşmir, açık renk giysiler, spor malzemeleri, bebek giysileri için ürünler tasarlamışlar.

Burada kendi tarzımızı bulabilir miyiz?

B. U. Ö.: Elbette tüm uğraşımız bu. Müşteriye farklı tarzdaki kokuları koklatıyoruz. Beğendiği koku ailesini tespit ediyoruz. Odunsu mu, meyvemsi mi, yoksa floral tarzda koku mu beğeniyor, bakıyoruz. Bazılarının kişiliğini tanımak ve doğruyu bulmak için testlerimiz var.

I. D.: Tabii herkes kolay koku beğenemiyor. Bazıları kendilerine has bir parfümü olsun istiyor. Kişiyi tanıdıktan sonra kişiye özel parfüm hazırlıyoruz.

Parfümör olmanın zorluğu ne?

I.D.: Doğru ölçüde, doğru karışımı yapmak çok önemli. Lezzetli bir yemek çıkartmaya benziyor parfüm. Tasarım yaparken çok dikkatli olduğum noktalar var. Kesinlikle yemek sonrası tasarım yapmıyorum. Çünkü yediğim yemeğin kokusu beni etkileyebilir. Çalışırken su dışında koku algımı bozacak kahve, çay içemem. Ortaya çıkan koku güzelse hepsine değer!

Kimler size parfüm tasarlatıyor?

B.U.Ö: Çok hoş talepler geliyor. Örneğin geçtiğimiz gün bir müşterimiz eşinin 40. yaş gününde davetlilere günün anısına verilmek üzere parfüm tasarlatmak istedi. Şimdi Ilgım onun üstüne çalışıyor. 20 kişilik davetten herkes unutulmaz kokularla ayrılacak.

I.D.: Erkekler de eşlerine workshoplarımız için hediye çeki alıyor. Eşi, verdiğimiz üç saatlik eğitimde kendi parfümünü hem tasarlamayı öğreniyor hem de kendi parfümünü satın almış olarak kurstan ayrılıyor.

Eğitimin ücreti ne kadar?

B.U.Ö: İki buçuk saat sürüyor, 350 TL. Üç arkadaş birlikte gelirse indirimiz var; 250 TL. Kurstan kendi 35 ml parfümünüzü tasarlayarak çıkıyorsunuz. Bir kez daha satın almak isterseniz parfümünüzü o da 195 TL. Parfümü evde iki hafta dinlendirdikten sonra da kullanabiliyorlar.

Neden ‘La Deesse’ ismini seçtiniz?

I.D. : La Deesse Fransızca. Türkçe Tanrıça demek. Tanrıçaların eşi yoktur, tektir. Ulaşılmak istenilendir. Biz de öyleyiz!

(04.03.2012 tarihli Pazar Postası'ndan alınmıştır.)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kelebeklerin ömürleri 1 gün değilmiş!