Sizi yorgun düşüren 5 şey!

Yorgunluk, iş hayatımızdan aile yaşamımıza ve sosyal ilişkilerimize kadar olumsuz etkiliyor. Peki toplumda çok sık rastlanan yorgunluğun nedeni nedir? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bizi yorgun düşüren 5 temel nedeni ve yorgunlukla başa çıkmanın yollarını sizler için anlattı

20 Mayıs 2014, Salı 10:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yorgunluk, iş hayatımızdan sosyal ilişkilerimize kadar bizi olumsuz etkiliyor. Peki toplumda çok sık rastlanan yorgunluğun nedeni nedir? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bizi yorgun düşüren 5 temel nedeni ve yorgunlukla başa çıkmanın yollarını anlattı.

SUSUZLUK: Normal bir susuzluk (ki bu kilonuzun yüzde 3 ünün kaybına yol açabilir) beyninizi tembel yaradılışlı ve ağır hissetmenize; ayrıca konsantrasyon eksikliğine yol açar. Bir dahaki sefer kendinizi halsiz ve tembel hissettiğinizde sadece yemek yemeye ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin. Bir veya iki bardak su içmeyi deneyin.

CEP TELEFONLARI: Yatağa yatmadan cep telefonlarınızı kapattığınızdan emin olun. Sadece cep telefonları değil, mavi ışık saçan tüm elektronik cihazlar uyku hormonu olan melatonini bastırır. Ulusal Uyku Vakfı tarafından 2011 yılında yapılan bir ankete göre; 19- 29 yaşları arasındaki gençlerin yüzde 20'sinin arama, mesaj ve ya e-mail alımından dolayı haftanın birkaç gecesi uykularından uyanıyor. Uyumadan önce telefonunuzu kapatın.

FAZLA EGZERSİZ: Egzersiz yaptığınız zaman vücudunuz stres hormonu kortizolun etkisinden uzaklaşır ve terleme sürecini uzatır. Mesela normal bir oranda 30 dakikadan fazla koşmak, kortizol üretiminin hızını artırır. Aralıklarla yapılan egzersiz sağlam bir egzersizle birleştirilebilir. Böylelikle kortizol hormonunu kontrol altında tutarsınız.

DEMİR EKSİKLİĞİ: Mineraller vücudunuzdaki oksijeni taşır ve hücrelerinizi temizler. Eğer günde 18 mg demir almıyorsanız vücudunuz normal çalışmıyor ve savaşıyor demektir. Kendinizi bitkin ve harap hissedebilirsiniz. Düşük demir seviyeniz kansızlığa yol açabilir. Eğer bitkin hissediyorsanız doktorunuzdan basit bir kan testi isteyin, belki tamamlayıcı demir ilacı almanız gerekebilir.

İLAÇ: Birçok ilacın enerji düşürücü yan etkisi vardır. Bunların başında antidepresanlar, bazı alerji ilaçları, migren ve tansiyon ilaçları gelir. Yeni bir ilaca başlamadan önce normalden daha fazla uyuşuk olmamak için doktorunuzla alternatifler hakkında görüşün. Eğer alternatifiniz yoksa ilacınızı yatmadan önce için.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ateşi alın yerine el bileğinden de ölçebilirsiniz