Soğan kâbusu geri dönüyor

Geçen yıl fiyat rekorları kıran soğanın kilosunun mart ayında 3 TL'yi bulabileceği ifade edildi

10 Ocak 2011, Pazartesi 13:51
A A
Soğan kâbusu geri dönüyor

Denizli Meyve ve Sebze Komisyoncuları (DEMESKO) Derneği Başkanı Halil Öztürk, Mart ayında soğanın kilosunun 3 TL'yi bulabileceğini bildirdi.

Öztürk, yoğun bir yağış döneminin ardından depolardaki soğanların çürümeye başladığını, çürümenin soğan fiyatlarına olumsuz yansıyacağını söyledi.

Soğanda baş döndürücü bir yükselişin yaşanacağını belirten Öztürk, “Depolarda bulunan soğanların yüzde 40'ı çürüdü. Üreticinin cebine olumsuz yansıyacak bu yükseliş. Dünyanın hiçbir ülkesinde soğan fiyatları 3 TL'yi bulmamıştır. Tüketicinin mağdur edilmemesi adına planlamaların zamanında yapılması gerekiyor. Çürüme göz önüne alınarak bir tarım politikası ortaya çıkarılsaydı, ilerleyen günlerde yaşanacak sıkıntıyla karşı karşıya kalmazdık” dedi.

Şu an için Denizli halinde soğanın kilosunun 1,5 TL'den satıldığını bildiren Öztürk, soğan fiyatlarında yükselişin yeni ürün hasadına kadar süreceğini tahmin ettiklerini de sözlerine ekledi.

AA

 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.