Soğan kürü hamile kalmayı kolaylaştırır mı?

Kadınların hamile kalmasını engelleyen problemlerin başında çikolata kisti denilen endometriozis problemi gelmektedir. Çikolata kisti olan kadınların bazıları hamile kalmak için soğan kürü yapıyor. Peki, soğan kürü çikolata kisti temizler mi? Hamile kalmayı kolaylaştırır mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mert Göl konu hakkında bilgi verdi.

26 Eylül 2021, Pazar 11:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ülkemizde yaklaşık olarak 2 milyon kadında olan, her 10 kadından 1 tanesinde görülen çikolata kisti ilerlemesi durumunda bir kadının sosyal hayatını ve psikolojisini ciddi etkilemektedir. Şiddetli ağrı, bel veya ayaklarda ağrı, düzensiz adet dönemi yanı sıra kısırlık çikolata kisti nedeniyle yaşanmaktadır. Birçok kadının gebe kalamadığından doktora başvurduğu zaman tetkiklerinde çikolata kisti tanısı almaktadır.

SOĞAN KÜRÜ İLE ÇİKOLATA KİSTİ GEÇER Mİ?

Çikolata kisti soğan suyu ya da başka bitkisel tedavi yöntemleriyle geçmesi ya da gerilemesi gibi yanlış bir inanış bulunmaktadır. Bu tür gerçekle alakası olmayan inanışlar sebebiyle birçok hastanın tedavisi gecikmekte ve ilerlemesi söz konusudur.


İlk adetini gören genç kızlarda çikolata kisti oluşmaya başlayabilir. Genç kızlarda erken tanı konulmasıyla birlikte ilerde olabilecek rahatsızlıkların önüne geçilebilir.

Genç kızlarda adet döneminde pelvik bölgede şiddetli ağrının yaşaması dışında da adet dönemi dışında da pelvik ağrısı olabilir. Şiddetli ağrı, düzensiz adet gören genç kızların mutlaka erken tanı için doktora gitmelerini öneriyoruz.

Şiddetli ağrı sebebiyle yataktan çıkamayan genç kızların sosyal hayatlarından, okul yaşamlarından, spor faliyetlerinden geri kalmaktadır. Her 10 kadından 1 tanesinde olan çikolata kisti özellikle ailesindeki kadınlarda varsa mutlaka ağrılı adet dönemi olan genç kızlarında şüphelenerek doktora gitmeleri gerekiyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelikte bebeğe faydalı ve zararlı besinler nelerdir?