Soğuk algınlığına ilaç olan besinler

Baharla birlikte artan salgın hastalıklara karşı bazı bitkiler koruyucu kalkan görev görüyor. Özellikle zencefil, mürver ve hünnap gibi bitkiler nezle, grip ve soğuk algınlığına ilaç gibi geliyor...

A A

İçinde bulunduğumuz mevsim dönümü, özellikle bahar alerjisi ve astımı olanları tehdit ediyor. Bu dönemde soğuk algınlığı ve grip vakalarında yaşanan artış da, bitkisel tedavilerin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Diyetisyen Ece Günay Akkuş, “En doğal önlemimiz koruyucu bitkisel tedavidir. Soğuk algınlığından, nezle-grip gibi hastalıklar sinyal verdiğinde çok özel bitkilerle hazırlanacak karışımlar yatağa düşmenizi engelleyecektir” diyor. Ece Günay Akkuş, mucizevi etki yaratan bu bitkileri şöyle anlatıyor...

EKİNEZYA

EKİNEZYA

Nezle ve soğuk algınlığından korunma ve tedaviye yardımcıdır.

ZENCEFİL-LİMON

ZENCEFİL-LİMON

Limon ile birlikte tüketildiğinde soğuk algınlığına, yağlı bir yemek sonrası ise sindirime yardımcı olur. Boğazınızda veya vücudunuzda kırıklık, halsizlik, ağrı hissettiğinizde taze zencefil rendesi, limon suyu ve bal ile hazırlayacağınız karışım y gelecektir.

KUŞBURNU

KUŞBURNU

C vitamini zengini kuşburnu vücuda direnç verir. Tam kurutulmuş meyveler parçalayıp 10 dakika kaynatarak hazırlanacak çay hemen tüketildiğinde içeriğindeki C vitamininden yüksek dozda faydalanılır.

MÜRVER

MÜRVER

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Gribe, öksürüğe ve nezleye faydalıdır. Soğuk algınlığını giderip, göğsü yumuşatır. Nane ile birlikte demlenerek tüketilmesi önerilir.

IHLAMUR

IHLAMUR

Ihlamur çiçeklerinin iltihap giderici ve ağrı giderici özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığı şikayetlerinin ve boğazdaki tahrişin azalmasına, tedavinin hızlanmasına yardımcı olur.

KARABİBER MEYVESİ

KARABİBER MEYVESİ

Yemeklere lezzet vermesinin dışında, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır. Toz haline getirilmiş karabiber meyvesi le hazırlanan çay gargara şeklinde uygulandığında boğaz enfeksiyonlarına ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

KAKULE

KAKULE

Soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, ateş gibi şikayetlerin hafifletilmesinde, ağız ve boğaz iltihaplarının giderilmesinde etkilidir. Demleme usulü, çeşitli baharatlarla karıştırılarak içilmesi önerilir.

SARIMSAK

SARIMSAK

Kanın antioksidan kapasitesini arttırır, bağışıklık sistemini destekler.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (3 Nisan 2019)