Soğuk hava bizi nasıl güzelleştririr?

Soğuk hava cilde etkisini düşününce aklımıza ilk olarak kötü tarafları geliyor, bu bir gerçek. Cildimizi kurutuyor, kurutan cildimizi çatlatıyor diye sevmiyoruz soğuk havaları. Ancak hiçbir mevsim de cildimizi kış mevsimi kadar canlandırmaz. Cildinizi iyi nemlendirdiğiniz sürece soğuk havanın zarardan çok yararı olur. Metabolizmanızı hızlandırır. Yani, genel olarak soğuk hava güzelleştirir. Nasıl mı? Anlattık.

17 Şubat 2021, Çarşamba 10:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gözenekleri sıkılaştırır

Gözenekleri sıkılaştırır

Soğuk hava insan cildine iyi geliyor; yüzdeki gözenekleri sıkılaştırıyor, şişkinliği azaltıyor. İşte uzmanların "Yüzünüzü sıcak değil, soğuk suyla yıkayın" uyarısının nedeni bu. Unutmayın, soğukta kalan her şey büzüşür, sıcakta kalan her şey gevşer. Gözeneklerimiz de böyle. Rus uzmanlara göre, soğuk havanın "estetik" faydası da var.

Serotonini artırıyor

Serotonini artırıyor

Kışın soğuk havasında alınan temiz oksijen, yaza göre yüzde 30 daha fazla. Kana daha fazla oksijen gidince insanın zihinsel aktivitesi artıyor. Bilim adamları, aşırıya kaçmadan soğuk havaya çıkmanın 'mutluluk hormonu' diye bilinen serotonini arttırdığı görüşünde. Mutluluk, gülümsetir. Gülümseme ise en güzel makyajdır. 

Kan damarları çalışıyor

Kan damarları çalışıyor

Bir çoğumuz soğuk havanın cildi kurulaştırdığını ve buruşturduğunu düşünüyor. Fakat, 2010 yılında Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre, soğuk havalar, damar sisteminin çalışmasında çok yararlı çünkü kan damarlarını çalıştırarak cilde karşı duyarlı olmasını sağlıyor. Eğer, kış aylarında kuru bir cilde sahipseniz, yüzünüzü hindistancevizi yağıyla yıkayabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırıyor

Metabolizmayı hızlandırıyor

Aksine yapılan yeni çalışmalara göre belirli ölçüde soğuk havaya maruz kalmak, metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Vücut ısısının düşmesi, obeziteye neden olan beyaz yağ dokusu hücrelerinin kahverengi yağ dokusu hücrelerine dönüşmesini tetikliyor.

Lazer epilasyonun tam zamanı

Lazer epilasyonun tam zamanı

Lazer epilasyonun sonbahar, kış veya ilkbahar mevsiminde uygulanması gerekiyor. Çünkü bu mevsimlerde güneşin zararlı ışınlarından korunmak mümkün oluyor.


Dövme için uygun mevsim

Dövme için uygun mevsim

Eğer ömür boyu taşıyacağınız dövmenizin 10 günlük bakım süresinde zorlanacağınızı düşünüyorsanız sonbahar ve kış ayları dövme yaptırmak için en doğru mevsimler olacaktır. Avrupa ve Amerika’da dövme yaptırmak için daha çok kış ve sonbahar ayları tercih edilmektedir. Dövme bakımınızı yaparken buz uygulaması da dövme boyasının deri altında daha iyi tutunmasını sağlar. Doku sıkılaşarak içerideki boyayı hapseder ve yayılmasını da engeller.


Kış sebzeleri zayıflatıyor

Kış sebzeleri zayıflatıyor

Kara lahana, beyaz lahana, pazı, brokoli, kereviz, ıspanak ve pırasa gibi kış aylarında yetişen kök bitkileri kilo kaybında önemli bir role sahip. Bunun nedeni kök bitkilerin diğer besinlere oranla ortalama iki kat daha fazla lif içermesi. Kök bitkilerin besleyici ve bol miktarda çözünebilir lif içerdiklerinden abur cubur isteğini kesip aynı zamanda sindirim sistemini çalıştırıp temizliyor. Kandaki şeker seviyesini dengelenerek tokluk sağlıyor. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde yapabileceğiniz mucizevi peeling tarifi