Soğuk hava fıtığa iyi gelmiyor!

Soğukların bel fıtığı gibi önemli rahatsızlıkları tetikleyebileceğini ifade eden uzmanlar, bel ağrılarının hayatın kısıtlanmasına sebep olduğunu açıkladı

13 Ocak 2015, Salı 14:05
A A
Soğuk hava fıtığa iyi gelmiyor!

Sıcak havalarda pek hissetmediğimiz ya da önemsemediğimiz bel ağrılarının soğuk havayla birlikte kendini göstermeye başlayacağını ifade eden Fizik Tedavi ve Manipülasyon Uzmanı Doktor Ali Şahabettinoğlu, son yıllarda gençler arasında yaygınlaşan, atlet veya fanilasız giyinme tarzı sebebiyle sırt ve bel tutulmalarının daha sık görüldüğünü söyledi.

SICAK TUTUN

Bel sağlığını korumak için bel bölgesini sıcak tutmak ve soğuk havalarda sıkı giyinmek gerektiğini tavsiye eden Şahabettinoğlu "Bel bölgesinde ağrı şikayetlerini asla göz ardı etmememiz gerekiyor. Beldeki ağrı bacağa yayılıyorsa, uyuşma, karıncalanma ve hissizlik gibi şikayetler mevcutsa bel fıtığı olma ihtimali yüksek. Hastalığın durumuna göre fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, enjeksiyonlar ve manipülasyon (elle tedavi) yöntemlerinden bir veya birkaçı tatbik edilebilir" dedi.

Manipülasyon tedavisinde hastalıklı bölge üzerine birtakım bastırma, döndürme, germe ve esnetme gibi manevraların uygulandığını dile getiren Şahabettinoğlu, bu yöntemin klasik batı tıbbı tedavisi olduğunun altını çizdi. Manipülasyonun masajla karıştırılmaması gerektiğini belirten Şahabettinoğlu "Manipülasyon seanslarının rahatsızlığın derecesine göre belirleniyor. Hafif vakalarda 2-3, orta vakalarda 4-6, ileri vakalar da ise 8-10 seans sürdüğünü ve genellikle haftada bir ya da iki kez olmak üzere 3-5 gün aralıklarla uygulanıyor. Özellikle yüksek başarısının da etkisi ile son yıllarda dünyada bu tedaviyi uygulayan doktorların hızla arttı" diye konuştu.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...