Soğuk hava sebze, meyve ve balık fiyatlarını uçurdu!

Kar yağışı ve fırtına sonrası yaşanan zirai don, tarım alanında hasara yol açınca pazarlardaki meyve ve sebze fiyatları da fırladı. Balıkçı tezgahlarında da fiyatlar el yakıyor

12 Ocak 2017, Perşembe 09:16
A A
Dondurucu soğuklar sebze ve meyveye zarar verdi, ürün azaldı. Pazar tezgahlarında 2 TL’ye satılan ıspanak 6 TL’ye, 2 TL’den satılan pırasının kilosu 4 TL’ye çıktı.

Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkan Vekili Orhan Doğan, meyvede de narenciye türünde ciddi zararlar olduğunu dile getiren "Daldaki narenciyenin yüzde 80'i donmuş durumda. İzmir'de mandalina dondu. Mersin'de portakal, limon donmuş durumda. Depodaki ürünlerde bir sıkıntı yok." dedi.   

HAMSİNİN FİYATI 10 TL'Yİ BULDU     

Balık fiyatlarında da benzer bir durum yaşanıyor. Kar ve fırtına nedeniyle balıkçı tekneleri denize açılamayınca tezgahlardaki balığın fiyatı tırmanışa geçti. Balık tezgahlarda taze balık yerine şoklanmış balık satılmaya başlandı. Fiyatlar el yakarken bu durumdan hem esnaf hem de dar gelirli vatandaşlar etkilendi.    

Balıkçı esnafı, "Daha geçen hafta kilosunu 5 TL’den sattığımız sardalya ve hamsi 10 TL’yi buldu. Artış yüzde 50’lere ulaştı. Bu durumdan hem biz hem de işçi emekli, asgari ücretli ve dar gelirli kesim olumsuz etkilendi." dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.