Soğuk havalarda cildiniz için uzman önerileri

Soğuk havalarda cildi beslemek ve nemlendirmek cildin kurumasını ve çatlamasını önler. Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilge Ateş konu hakkında bilgiler verdi.

09 Aralık 2021, Perşembe 12:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yoğun güneş ışınlarının dışında, denizin tuzlu oluşu ve havuz suyunun klorlu oluşunun vücudumuz da yaptığı izlere bir de mevsim geçişlerinde oluşan hava değişimleri eklendiğinde cildin savunması son derece yavaşlar. Bu olay ise cildin elastikiyetini oluşturan kolajen yapının bozulmasına, hücre yenileme kapasitesinde eksilmeye ve proteinlerin yok olmasına sebep olabiliyor. 

CİLT YAPISINI GÜÇLENDİRİN

CİLT YAPISINI GÜÇLENDİRİN

Deride fiziksel değişimler yaşanabilir, ileri ki zamanlar da ise cilt kanserine kadar erişen durumlar olabiliyor. Bunun gibi güncel oluşabilecek ciddi cilt sorunlarının önüne geçebilmek için cilt kuvvetlendirilmelidir. Özellikle sorunlu ve duyarlı cilde sahip bireyler bu mevsimlerde son derece dikkatli olmalıdır

CİLT TEMİZLİĞİNE ÖNEM VERİN

CİLT TEMİZLİĞİNE ÖNEM VERİN

Cilt temizliği doğru biçimde yapılmaz, cilt iyi nemlendirilmez ve doğru olmayan kozmetik ürünler kullanılırsa deri gözenekleri kapanır ve sonraki turda yağ butonları oluşabilir.

Bu sebeplerin önüne geçebilmek için profesyonel bir cilt temizliği gerekir hatta kesinlikle şarttır. Tertipli şekilde yapılacak cilt temizliği ve bakımı, derinin nem dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.

CİLTTEKİ ÇATLAKLARA DİKKAT!

CİLTTEKİ ÇATLAKLARA DİKKAT!

Mevsim geçişleri esnasında en sık rastlanan cilt sorunlarından bir diğeri ise sıcak-soğuk değişikliği sebebiyle ciltte ortaya çıkan çatlaklardır. Bu cilt çatlakları genellikle yüz civarında, burun kenarlarında yanak bölgesinde ve ellerde oluşur.

NASIL KORUNMALI?

NASIL KORUNMALI?

Bu sorunlardan korunabilmek için duş esnasında aşırı sıcak su kullanmamaya, bununla birlikte ise cildi muhakkak nemlendirmeye itina gösterilmelidir.
  • Banyo süresi 5-10 dakikayı aşmamalıdır.
  • Cildi olumsuz şekilde etkileyebilecek esans ve alkol içerikli sabunları kullanmamalıyız.
  • 5,5 PH seviyesine sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vazelin kepeksiz uzun ve parlak saçların anahtarı olabilir